Další ústupek Českých drah. V bistrovozech už se najedí všichni, ubude míst 1. třídy

Ekonomika Ekonomika
18. 11. 2019 11:37
V bistrovozech Českých drah budou moci jíst a pít zakoupené jídlo cestující všech tříd. Od 15. prosince v nich totiž budou vyčleněna nová bistromísta. Půjde o místa 1. třídy, na které ale nebudou dráhy prodávat místenky. Uvedl to server Zdopravy.cz. Dopravce před časem sklidil za chaos v bistrovozech kritiku - cestující 2. třídy si v nich totiž k jídlu neměli prakticky kam sednout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: České dráhy

Podle serveru Zdopravy.cz se kritizované bistrovozy nacházejí v nových vozech ARmpee, které vznikly přestavbou jídelních vozů WRmee. Prostor pro jídlo a přípravu se zmenšil o polovinu, cestujícím 2. třídy byla vyhrazena možnost sníst si jídlo u stísněného barového pultu, nebo si ho odnést do jiného vozu. Zbytek bistrovozu obsadila 1. třída, kterou ale lidé z 2. třídy při konzumaci jídla zakoupeného v bistrovoze zasedávali, což se nesmí.

Problém se tedy dopravce nejprve rozhodl vyřešit tím, že vytvořil bistromísta v sousedním voze 2. třídy. Teď ale systém ještě doupravil. "Od 15. prosince bude dvanáct míst v těchto bistrovozech označeno jako bistromísto a tam bude možné konzumovat pokrmy zakoupené v bistru," potvrdil pro server Zdopravy.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík s tím, že půjde o místa z 1. třídy, na která nově nebudou dráhy prodávat místenky.

A naopak skončí vyhrazení části sedaček v sousedním voze 2. třídy pro zákazníky bistrovozu.

Přestavbou bistrovozů chtěli dráhy ušetřit na nákladech. Ke kritizovanému systému konzumace jídla v nových bistrovozech se pro server Zdopravy vyjádřil také šéf společnosti JLV Bohumír Bárta. Ten upozornil na to, že když si lidé zaplatí 1. třídu, tak mají nárok na to nebýt rušeni a mít pohodlí, jak tomu bylo u starších vozů. "U těch původních bistrovozů hosté necourali přes jedničku. Hosté s jízdenkou do 2. třídy by vlastně do vozu 1. třídy ani neměli a nesměli přijít," dodal.

V provozu je podle něj zatím sedm bistro vozů. V průběhu roku 2020 plánuje dopravce přestavět dalších 11 vozů. 

Cestující s jízdenkou do druhé třídy si na sedadlo v tomto voze až dosud sednout nemohli. Lidé ale byli na jídelní vozy zvyklí, a proto nutnost zakoupení dražší jízdenky neřešili a během jídla si na místa v první třídě s oblibou sedali. Pak se však s průvodčím dohadovali, jestli na to mají nárok.

Problém někdy nastával, i pokud si cestující odnesl jídlo s sebou. Zatímco v pendolinech či railjetech mají všichni cestující k dispozici stoleček, u starších vozů s oddělenými kupé je malý stoleček jen u některých míst. Cestující tak musel jíst jídlo na plastovém talíři na klíně. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy