Stát vybral v tendru 32 dopravních projektů, dá na ně 402 milionů Kč

ČTK ČTK
8. 12. 2020 11:33
Stát podpoří dalších 32 výzkumných projektů, které se věnují inovacím v dopravě. Jde například o projekty k bezpečnosti provozu, dopravním technologiím, automatizovaným procesům v dopravě či ekologizaci dopravy. Celkem si výzkumné týmy mezi sebou rozdělí téměř 402 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Úřad už loni vybral 48 projektů, mezi které rozdělil téměř půl miliardy korun.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček na tiskové konferenci, 18. března 2020.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček na tiskové konferenci, 18. března 2020. | Foto: Vláda ČR

Cílem programu je podle ministerstva rozvoj dopravy zejména s ohledem na jeho udržitelnost, bezpečnost či přístupnost.

Univerzity, výzkumné organizace a podniky a další subjekty pracující na inovativních programech v dopravě, podaly do soutěže celkem 227 návrhů. Ministerstvo dopravy spolu s Technologickou agenturou ČR vybrali pro podporu 32 z nich, což znamená 15procentní míru úspěšnosti. Resort dopravy stejnou soutěž vyhlásil loni, při letošním kole byl zájem výzkumných týmů o 60 procent vyšší.

Podpořené projekty se věnují například bezpečnosti železničního a leteckého provozu, technologiím pro dopravní stavby, diagnostiky mostních konstrukcí, čisté mobilitě včetně využití vodíku, dále například zpracování tzv. velkých dat pro sledování silniční sítě, výzkumu senzorů pro autonomní vozidla či komunikace mezi vozidly. Všechny projekty budou zahájeny v příštím roce. Podporu pro nejvíce svých projektů získaly České vysoké učení technické v Praze, Centrum dopravního výzkumu nebo Univerzita Pardubice.

Resort dopravy má pro financování výzkumných projektů vlastní program DOPRAVA 2020+, který se zaměřuje na spolupráci výzkumných institucí a firem v aplikovaném a experimentálním výzkumu v dopravě. Správu programu má na starosti Technologická agentura ČR.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 44 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy