Vzniklo největší staveniště v Česku. Bagry vyjely na obchvat Budějovic, další úsek D3

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
29. 3. 2019 11:55
Ředitelství silnic a dálnic dnes slavnostně zahájilo stavbu části dálnice D3 Hodějovice-Třebonín. Úsek dlouhý 12,5 kilometru bude součástí obchvatu Českých Budějovic.
Vizualizace části dálnice D3.
Vizualizace části dálnice D3. | Foto: ŘSD

Cena stavby s DPH je sedm miliard korun, stavět bude italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav. Stavba by měla být hotova v létě 2022. Informace v pátek uvedli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Státního fondu dopravní infrastruktury a stavařů.

Tuto část obchvatu chce ŘSD zprovoznit zároveň s druhou, 7,2 kilometru dlouhou částí D3 Úsilné-Staré Hodějovice. Úsek za zhruba 5,3 miliardy korun začne stavět sdružení Hochtief, Colas, M-Silnice v polovině dubna. Některé přípravné práce již ředitelství udělalo. Úsek Úsilné-Hodějovice zahrnuje téměř kilometr dlouhý tunel Pohůrka.

"Dnes zahájená stavba je první částí obchvatu Českých Budějovic, výstavba druhé části bude spuštěna během následujícího měsíce. Celý obchvat o délce 20 kilometrů zprovozníme v roce 2022," uvedl k úseku Hodějovice - Třebonín generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Včetně rozestavěných úseků mezi Bošilcem a Borkem teď silničáři staví 40 kilometrů dálnice D3.

Pro úsek Hodějovice-Třebonín bylo potřeba vyřídit 24 stavebních povolení. Stavba zahrnuje 24 mostů, největší z nich je přes údolí Malše, měří 780 metrů. V úseku bude 136 stavebních objektů. Při archeologickém průzkumu se našly zbytky osídlení ze střední doby kamenné a starší doby bronzové a mnoho keramiky.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí-Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD v říjnu 2017. Na něj navazuje část Bošilec-Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, bude stát 1,2 miliardy a první řidiči by po ní měli jet v červnu 2019.

Jihočeská část dálnice D3 by měla být k hranicím s Rakouskem dokončena do roku 2024, uvedlo ŘSD loni. Ve stejném roce by se měla začít stavět D3 ve středních Čechách.

D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, nyní je v provozu asi 50 kilometrů.

ŘSD v současnosti v Česku staví 164 kilometrů dálnic, z toho je 31 kilometrů připadá na modernizaci D1. Silnic I. třídy staví 62 kilometrů. Letos plánuje ředitelství začít s výstavbou dalších 140 kilometrů dálnic a silnic I. třídy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 90 lidí

Hasiči likvidují požár v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Evakuovali kolem 90 klientů, oheň již mají pod kontrolou. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil prostory kadeřnictví, které jsou součástí areálu. "Místnost byla požárem zasažena v plném rozsahu," uvedl Gabriel. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu, kolem 18:45 budovu dohašovali.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po uhašení bude podle Gabriela možné klienty pustit zpátky. "Z požáru už nejdou zplodiny hoření a většina domova je normálně dál obyvatelná," dodal.

Další zprávy