Musk získal povolení na stavbu vysokorychlostního tunelu, povede na letiště v Chicagu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 14. 6. 2018 12:04
Cesta mezi letištěm a obchodní čtvrtí Loop, která nyní zabere 30 až 45 minut, se má zkrátit na 12 minut.
Vizualizace.
Vizualizace. | Foto: The Boring Company

Chicago - Společnost amerického podnikatele Elona Muska The Boring Company získala od města Chicago zakázku na výstavbu vysokorychlostního podzemního přepravního systému, který má spojit čtvrť Loop s O'Hareovým mezinárodním letištěm. To patří k nejvytíženějším na světě. Informovala o tom dnes americká média.

Zastávka na letišti. Vizualizace.
Zastávka na letišti. Vizualizace. | Foto: The Boring Company

V chicagském projektu má pro osobní přepravu sloužit 16 kapslí. Cesta mezi letištěm a obchodní čtvrtí Loop, která nyní zabere 30 až 45 minut, se tak zkrátí na 12 minut.

Společnost Boring slíbila, že projekt bude ze 100 procent financován ze soukromých prostředků.

Nepůjde o hyperloop. Ten funguje na principu vakua v tunelech. V případě chicagského Loopu se ovšem jedná "pouze" o vysokorychlostní tunel.

Další projekt výstavby systému má Musk rozjednaný v Los Angeles, kde se snaží získat povolení pro vybudování tunelu o délce zhruba čtyř kilometrů.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy