Déle než rok hledá práci 145 tisíc lidí, zjistili statistici

Petr Kučera Petr Kučera
4. 5. 2015 10:00
V delším časovém období se v Česku významněji snižuje počet nezaměstnaných žen než mužů. Přesto je i nadále míra nezaměstnanosti žen výrazně vyšší.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Déle než jeden rok bez práce je 144,9 tisíce obyvatel České republiky. Na celkovém počtu osob aktivně hledajících práci se dlouhodobě nezaměstnaní lidé podílejí téměř polovinou (45,7 procenta). Oproti stejnému období loňského roku klesl počet dlouhodobě nezaměstnaných o 2,2 tisíce osob.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu za letošní první čtvrtletí.

Celkový počet nezaměstnaných osob v Česku podle statistiků dosáhl 317,1 tisíce, z toho 161,9 tisíce jsou ženy. Meziročně se počet nezaměstnaných snížil o 40,7 tisíce lidí.

Již v delším časovém období se významněji snižuje počet nezaměstnaných žen než mužů, upozorňují statistici. Přesto je i nadále míra nezaměstnanosti žen ve věku 15 až 64 let výrazně vyšší než u mužů (sedm procent proti 5,3 procenta). V součtu všech zemí Evropské unie je přitom míra nezaměstnanosti žen a mužů vyrovnaná.

Čísla od statistiků uvádějí nižší nezaměstnanost než měsíční údaje od úřadů práce, protože pracují s jinou definicí. Český statistický úřad vychází z metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO), která je jednotná pro celou Evropskou unii a pracuje s ní i unijní úřad Eurostat. Za nezaměstnané považuje jen osoby, které v daném období neměly žádné zaměstnání, neodpracovaly ani jednu hodinu za mzdu nebo odměnu a aktivně hledaly práci, do které by byly schopny nastoupit nejpozději do dvou týdnů.

Obecná míra nezaměstnanosti podle definice ILO ve věkové skupině od 15 do 64 let dosáhla v prvním čtvrtletí 6,1 procenta. Nízkou míru nezaměstnanosti si drží vysokoškoláci (2,7 %) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (4,4 %). Naopak vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (24,3 %), nadprůměrná je i ve skupině osob se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (7,2 %).

Statistici zjišťují také údaje o osobách, které nepracují, aktivně práci nehledají a nesplňují tak podmínky ILO pro nezaměstnané, ale přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. V letošním prvním čtvrtletí jich spočítali 138,6 tisíce, což je o 6,9 tisíce méně než ve stejném období roku 2014. Většina osob, které by chtěly pracovat, však nemůže ihned nastoupit do případného zaměstnání. Nejpozději do čtrnácti dnů je schopno nastoupit 51,3 tisíce osob.

Počet zaměstnaných osob v Česku dosáhl v prvním čtvrtletí 4,99 milionu, oproti stejnému období loňského roku jich přibylo 65,4 tisíce. Míra zaměstnanosti ve skupině 15-64letých dosáhla 69,3 procenta. Více než čtyřmi pětinami (82,5 %) se na celkovém počtu podílejí zaměstnanci včetně členů produkčních družstev, necelou pětinu pak tvoří podnikatelé včetně pomáhajících rodinných příslušníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy