Praha je nejlepší v EU. Pořadí regionů podle nezaměstnanosti

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 5. 2015 19:29
Naopak nejvyšší podíl nezaměstnaných mají španělské regiony, zejména Andalusie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie loni měla Praha spolu s německým Horním Bavorskem - v obou případech pouhých 2,5 procenta. Vyplývá to z dat evropského statistického úřadu Eurostat, který porovnal unijní regiony podle jednotné metodiky.

Nejlepšího umístění v žebříčku - tedy nejnižší podílem nezaměstnaných k práceschopným obyvatelům - přitom s výjimkou Prahy dosáhly výhradně německé regiony.

Opačná strana žebříčku jednoznačně připadla Španělsku, které v rámci takzvaných regionů NUTS II (unijní dělení na celkem 272 územních statistických jednotek dopadlo v porovnání nejhůře. Andalusie v roce 2014 zaznamenala celkem 34,8 procenta nezaměstnaných a Kanárské ostrovy 32,4 procenta.

Regiony s nejnižší nezaměstnanosti:

Pořadí Region Míra nezaměstnanosti (2014)
1. Praha 2,5 %
1. Horní Bavorsko (Německo) 2,5 %
2. Tubinky (Německo) 2,6 %
3. Horní Falc (Německo) 2,7 %
4. Dolní Bavorsko (Německo) 2,8 %
5. Dolní Franky (Německo) 2,9 %

Regiony s nejvyšší nezaměstnaností:

Pořadí Region Míra nezaměstnanosti (2014)
1. Andalusie (Španělsko) 34,8 %
2. Kanárské ostrovy (Španělsko) 32,4 %
3. Ceuta (Španělsko) 31,9 %
4. Extremadura (Španělsko) 29,8 %
5. Kastilie-La Mancha (Španělsko) 29,0 %

Zdroj: Eurostat, 2014

Snížení míry nezaměstnanosti alespoň o půl procentního bodu oproti roku 2013 loni dosáhla více než polovina unijních regionů. Praha si polepšila o 0,6 procentního bodu. Podíl nezaměstnaných na severovýchodě Čech se snížil dokonce o dva procentní body na 6,3 procenta.

Naopak jediným českým regionem, kde míra nezaměstnanosti loni vzrostla (o 0,3 procentního bodu), byl jihozápad Čech.

Region Míra nezaměstnanosti (2014)
Změna oproti r. 2013
Praha 2,5 % -0,6 p.b.
Střední Čechy 5,1 % -0,1 p.b.
Jihozápad 5,5 % 0,3 p.b.
Jihovýchod 5,9 % -0,9 p.b.
ČR 6,1 % -0,9 p.b.
Severovýchod 6,3 % -2,0 p.b.
Střední Morava 6,9 % -1,1 p.b.
Moravskoslezsko 8,6 % -1,3 p.b.
Severozápad 8,7 % -0,9 p.b.

Zdroj: Eurostat

V nezaměstnanosti mladých lidí ve věku 15 až 24 let se už ovšem Česká republika, na rozdíl od Německa, tak nízkými čísly chlubit nemůže. Praha v této kategorii eviduje 10,1 procenta nezaměstnaných, zatímco Horní Bavorsko jen 3,7 procenta. Průměrná míra nezaměstnanosti mládeže v rámci celé EU přitom loni dosahovala 21,9 procenta.

Praha je přesto "vítězem" v rámci České republiky. Míra nezaměstnanosti mládeže zde byla loni ze všech českých regionů nejnižší, zatímco nejvyšší podíl nezaměstnaných v této kategorii zaznamenal severozápad Čech (22,9 procenta).

Míra nezaměstnanosti v celé České republice loni podle jednotné unijní metodiky dosáhla 6,1 procenta. K letošnímu březnu pak klesla na 5,8 procenta.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy