Costa Coffee zamíří do všech krajů. Chce víc poboček i automatů na benzinkách

Michal Šenk Michal Šenk
11. 6. 2017 14:30
Třetinu všech káv si lidé objednávají s sebou. Značka se snaží necílit na konkrétní typy zákazníků, ale chce být pro každého.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Šenk

Praha - Skupina Lagardere Travel Retail, která je v Česku takzvaným master franšízantem kaváren Costa Coffee, chystá jejich další expanzi. K nynějším devětatřiceti kavárnám přibudou brzy další tři v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v Praze.

"Do konce příštího roku chceme být s Costa Coffee přítomni ve všech krajských městech," říká Richard Procházka, výkonný ředitel Lagardere Travel Retail pro Českou republiku. Nyní jsou tyto kavárny v polovině ze čtrnácti krajů v zemi.

Costa Cofee do Česka vstoupila v roce 2008, když francouzský Lagardere získal licenci pro zdejší trh od jejího majitele, britské skupiny Whitbread. Značka se snaží necílit na konkrétní typy zákazníků, ale chce být pro každého.

"Třetina všech káv servírovaných v našich kavárnách je takzvaně do ruky jako kafe s sebou. A tento trend dál poroste," poznamenává Procházka. I proto firma investuje také do speciálních automatů Costa Express, kterých je v Česku už na čtyři desítky.

Významnému rozšíření automatů pomohla spolupráce se sítí čerpacích stanic Shell. Značku Costa Express najdeme na všech dálničních benzinkách Shellu v Česku.

Celkové tržby skupiny Lagardere Travel Retail dosáhly v roce 2016 přes 4,3 miliardy korun, přičemž tržby za samotné sítě Costa Coffee přesáhly 300 milionů korun a oproti roku 2015 vyrostly o víc než deset procent.

Firma uvádí, že měsíčně navštíví její kavárny více než 380 tisíc lidí, kteří vypijí více než 255 tisíc šálků kávy. "Všechny kavárny jsou naše, provozujeme je sami. Automaty pak provozujeme s obchodníkem v místě a dělíme se o obrat," upřesňuje Procházka. Vstupní náklady na otevření jedné kavárny Costa Coffe dosahují kolem 4,5 milionů korun.

Lagardere Travel Retail provozuje v Česku i další sítě. U trafik Relay je takzvaným franšízorem a pronajímá franšízantům licence. Jinde je sama franšízantem, zatímco koncept patří jinému majiteli - například pekařství Paul, Burger King na Letišti Praha či některé pobočky freshbaru Ugo.

V duty free zónách na letištích pak Lagardere Travel Retail zastupuje luxusní značky Burberry, Zegna či Salvatore Ferragamo a další. "Máme chuť rozvíjet další značky jak v gastronomii, tak v maloobchodu. Klíčové jsou pro nás dopravní uzly jako letiště, metro, autobusová a vlaková nádražím," říká Procházka. "Jedna z posledních akvizic v tomto směru byla stanice metra Nádraží Veleslavín, kde jsme ve výběrovém řízení získali kontrakt na obsazení infrastruktury celé stanice, kontinuálně soutěžíme nové prostory na Letišti Václava Havla," dodává.

Ve stejném roce jako Costa Coffee vstoupil do Česka také americký kavárenský řetězec Starbucks. Ten má nyní v tuzemsku tři desítky poboček v Praze, Brně a v Ostravě. Značku v Česku rozvíjí společnost AmRest, která se stará i o fastfoody KFC či Burger King. Mezi další rozšířené koncepty s nabídkou kávy patří například německé Tchibo nebo česká síť CrossCafé.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy