Cizincům ubyde papírování, dvě karty nahradí jediná

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2014 12:20
Administrativa se zjednodušuje. Přísnost pravidel, za jakých tu může být zaměstnán cizinec ze třetích zemí, však zůstává stejná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Získat práci v Česku bude od čtvrtka 24. července pro cizince snadnější. Dosavadní povolení k práci a k pobytu lidí ze zemí mimo Evropskou unii nahradí jen jeden dokument, takzvaná zaměstnanecká karta.

"Administrativa se zjednodušuje. Teď už je jen jedna zaměstnanecká karta. Přísnost pravidel, za jakých tu může být zaměstnán cizinec ze třetích zemí, zůstává ale stejná," řekla na dnešní tiskové konferenci ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD).

Platnost dva roky

Cizinec může zaměstnaneckou kartu dostat jen na místo, které se po 30 dnů nepodařilo obsadit domácími pracovníky nebo lidmi z členských zemí EU a které je v databázi ministerstva práce.

Podle ministra vnitra Milana Chovance budou cizinci dostávat karty tehdy, pokud obohatí český trh práce.

"Primární pro nás je, aby trh práce nebyl zneužíván a ti, kteří tady pracují, odváděli daně státu... aby česká ekonomika nechřadla tím, že nemá dost kvalifikovaných zaměstnanců v určitých oborech," uvedl Chovanec.

Kartu bude vydávat ministerstvo vnitra na dobu, po kterou má trvat práce. Platnost bude maximálně dva roky, může se však opakovaně prodlužovat.

Cizinci mohou mít víc prací

Plastikovou kartičku s biometrickými prvky mohou získat cizinci ze zemí mimo EU i jejich rodinní příslušníci. Požádat o ni mohou na české ambasádě ve své vlasti i v Česku, pokud tu už pobývají. K žádosti musí doložit mimo jiné pracovní smlouvu či dohodu.

Práci mohou pak také změnit či mohou mít i víc zaměstnání, musí ale ministerstvo vnitra požádat o souhlas.

Resort vnitra připravil ke kartě informační letáky v devíti jazycích. Kromě češtiny jsou také třeba ve vietnamštině, ukrajinštině, mongolštině, arabštině či rumunštině.

Karta místo víza i zelené karty

Karta nahrazuje vízum k pobytu nad 90 dní a povolení k dlouhodobému pobytu za účelem práce a také zelenou kartu. Ty už úřady vydávat nebudou.

Zelené karty budou do vypršení své platnosti fungovat jako zaměstnanecká karta. Modré karty budou úředníci dál vystavovat. Podle Chovance Česko zavádí nový doklad podle práva Evropské unie. Vnitro bude při vydávání karet úzce spolupracovat s úřady práce.

Česko po vstupu do EU a v letech konjunktury přilákalo tisíce pracovníků z ciziny. Jejich počet se za posledních deset let víc než zdvojnásobil. Před rozšířením unie v zemi působilo zhruba 100 tisíc zahraničních zaměstnanců.

Ani v krizových letech jejich počet neklesl pod 215 tisíc. S oživováním ekonomiky se zdá, že by sil z ciziny zas mohlo začít přibývat. Přesná čísla úředníci nemají od roku 2012, kdy dostali nový informační systém.Ten údaje o zaměstnávání cizinců nezpracovával. Podle odhadů úřadů práce loni v pololetí mohlo v ČR pracovat kolem 247 tisíců lidí ze zahraničí, statistický úřad odhadl počet na 223 300.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 57 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy