Čínský investor uplatnil opci na většinu v Soukupově agentuře Médea

ČTK ČTK
6. 4. 2020 17:58
Čínská společnost Rainbow Wisdom Investment ze skupiny CITIC uplatnila na konci března opci, díky které se může stát většinovým vlastníkem mediální agentury Médea podnikatele Jaromíra Soukupa. V pondělí to uvedl web Neovlivní.cz s odkazem na dva zdroje informované o transakci.
Jaromír Soukup
Jaromír Soukup | Foto: TV Barrandov

Čínský investor má zároveň podle serveru Neovlivní.cz přestat majetkově vystupovat ve společnosti Empresa Media, kterou Soukup ovládá a do které spadá televize Barrandov nebo časopis Týden.

Dopis Soukupovi o uplatnění opce podle serveru podepsal za společnost Rainbow Wisdom Investment Jaroslav Tvrdík. Na způsobu vypořádání transakce se mají obě strany dohodnout příští týden. Opce dává čínské firmě možnost získat v agentuře Médea podíl 57 procent.

Jaký bude mít uplatnění opce praktický vliv na fungování Soukupových titulů a zejména televize Barrandov, není zatím jasné. "Pokud Jaromír Soukup dodrží všechny dohody, nemusí to mít vliv prakticky žádný. Pokud nedodrží, tak tím, že dal do zástavy 70 procent akcií, je dost pravděpodobné, že čínský investor bude chtít úplatu zpět," řekl Neovlivní.cz jeden z jeho dvou zdrojů.

Podle serveru má klíčovou roli ve společnosti Rainbow Wisdom Investment poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý, se kterým má Soukup napjaté vztahy. "Nejedlý a spol. se dlouhodobě snažili o ovládnutí agentury Médea, která dotuje chod prodělečné televize," uvádí Neovlivní.cz.

Společnost Rainbow Wisdom Investment získala loni na podzim nepravomocné svolení antimonopolního úřadu nutné k tomu, aby se mohla podílet na kontrole firem Empresa Media a Médea. Rainbow Wisdom Investment, kterou založila čínská státní skupina CITIC pro působení v Česku, získala podíly v obou společnostech loni v červnu, kdy přebírala aktiva holdingu CEFC China. V Empresa Media získala 49 procent, v marketingové Médea Group 30 procent.

Mediální dům Empresa Media patří podle webových stránek firmy mezi největší česká vydavatelství. Vydává například časopisy Týden, Sedmička či Interview a knihy. Na přelomu let 2012 a 2013 do skupiny přibyla televize Barrandov.

Mediální agentura Médea funguje jako zprostředkovatel při zadávání reklamy mezi firmami a médii. Soukup ji převzal koncem 90. let a vybudoval z ní jednoho z hlavních hráčů na českém trhu.

Video: Jak Soukup o Zemana přišel. Co stojí za koncem Týdne s prezidentem na Barrandově?

Bezmála po třech letech mizí z obrazovek pořad, v němž prezident dostával exkluzivní prostor v hlavním vysílacím čase. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy