Česko je nejprůmyslovější zemí EU, závislost neklesá. Projděte si nový žebříček

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2016 13:25
Nová čísla Eurostatu ukazují, že závislost Česka na průmyslu je v posledních dvaceti letech stále stejná. Průmyslové firmy jsou dominantním zaměstnavatelem a na ekonomickém "výkonu" se podílejí třetinou. Důsledkem jsou třeba nižší mzdy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Česká závislost na průmyslu patří k nejvyšším z celé Evropské unie, v podílu zaměstnaných lidí jsme dokonce první. Ukazuje to nová statistika Eurostatu porovnávající, jak se jednotlivá odvětví podílí na ekonomickém "výstupu" dané země.

Průmysl se na hrubé přidané hodnotě (gross value added) vytvořené českou ekonomikou podílí ze třetiny. Více závislé na průmyslu je – podle dat za rok 2015 – jen Irsko se 39 procenty.

Podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě zemí EU
Podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě zemí EU | Foto: Eurostat

Průmyslové firmy jsou také dominantním zaměstnavatelem v Česku – v oboru pracuje 29 procent Čechů. Nejvíce lidí v průmyslu (oproti jiným odvětvím) pracuje už jen Polsku (22,9 %) a ve Slovinsku (22,5 %).

Závislost české ekonomiky na průmyslu kromě jiného vede k tomu, že české mzdy zůstávají pod úrovní západoevropských zemí. Ukázala to třeba analýza, kterou loni zpracoval hlavní ekonom evropské sekce Úřadu vlády Aleš Chmelař.

"Výhodou vysokého podílu průmyslu je to, že se poměrně rychle a snadno podařilo dosáhnout velmi nízké nezaměstnanosti, aniž by se musely provádět reformy školství či daní a sociálních dávek. Nevýhodou je ovšem to, že v českém průmyslu se v průměru vytváří nízká hodnota,“ říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Další nevýhodou průmyslového zaměření Česka je citlivost tohoto odvětví na vnější ekonomický vývoj. "Kvůli tomu je česká ekonomika kolísavější než většina ostatních evropských zemí," dodává Marek.

Eurostat porovnal také vývoj za posledních 20 let. Vyplynulo z něho, že oproti roku 1995 se Česko v závislosti na průmyslu nijak nepohnulo.

"Důvody lze hledat jak v historii, když v Česku hraje průmysl důležitou roli již od druhé poloviny 19. století, tak po roce 1989 v geografické poloze, v zahraničních investicích do zpracovatelského průmyslu a v neposlední řadě v levné a kvalifikované pracovní síle," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy