Česko je nejprůmyslovější zemí EU, závislost neklesá. Projděte si nový žebříček

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 10. 2016 13:25
Nová čísla Eurostatu ukazují, že závislost Česka na průmyslu je v posledních dvaceti letech stále stejná. Průmyslové firmy jsou dominantním zaměstnavatelem a na ekonomickém "výkonu" se podílejí třetinou. Důsledkem jsou třeba nižší mzdy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha – Česká závislost na průmyslu patří k nejvyšším z celé Evropské unie, v podílu zaměstnaných lidí jsme dokonce první. Ukazuje to nová statistika Eurostatu porovnávající, jak se jednotlivá odvětví podílí na ekonomickém "výstupu" dané země.

Průmysl se na hrubé přidané hodnotě (gross value added) vytvořené českou ekonomikou podílí ze třetiny. Více závislé na průmyslu je – podle dat za rok 2015 – jen Irsko se 39 procenty.

Podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě zemí EU
Podíl průmyslu na hrubé přidané hodnotě zemí EU | Foto: Eurostat

Průmyslové firmy jsou také dominantním zaměstnavatelem v Česku – v oboru pracuje 29 procent Čechů. Nejvíce lidí v průmyslu (oproti jiným odvětvím) pracuje už jen Polsku (22,9 %) a ve Slovinsku (22,5 %).

Závislost české ekonomiky na průmyslu kromě jiného vede k tomu, že české mzdy zůstávají pod úrovní západoevropských zemí. Ukázala to třeba analýza, kterou loni zpracoval hlavní ekonom evropské sekce Úřadu vlády Aleš Chmelař.

"Výhodou vysokého podílu průmyslu je to, že se poměrně rychle a snadno podařilo dosáhnout velmi nízké nezaměstnanosti, aniž by se musely provádět reformy školství či daní a sociálních dávek. Nevýhodou je ovšem to, že v českém průmyslu se v průměru vytváří nízká hodnota,“ říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Další nevýhodou průmyslového zaměření Česka je citlivost tohoto odvětví na vnější ekonomický vývoj. "Kvůli tomu je česká ekonomika kolísavější než většina ostatních evropských zemí," dodává Marek.

Eurostat porovnal také vývoj za posledních 20 let. Vyplynulo z něho, že oproti roku 1995 se Česko v závislosti na průmyslu nijak nepohnulo.

"Důvody lze hledat jak v historii, když v Česku hraje průmysl důležitou roli již od druhé poloviny 19. století, tak po roce 1989 v geografické poloze, v zahraničních investicích do zpracovatelského průmyslu a v neposlední řadě v levné a kvalifikované pracovní síle," říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy