Změna nezměna. Odchod Romana snížil akcie ČEZ jen mírně

Karel Toman
15. 9. 2011 12:30
Okolnosti odchodu budí nejistotu, může ale znamenat i posílení Romanova vlivu v ČEZ
Foto: CSR Fórum

Praha - To, co se ve čtvrtek ráno dělo s akciemi na Pražské burze, se moc často nevidí.

Kolem jedenácté dopoledne svítila investorům na monitorech jediná červená šipka. Akcie tradičního tahouna pražské burzy, polostátního energetického kolosu ČEZ, klesly tou dobou o necelé procento. Všechny ostatní tituly od AAA Auto po VIG u sebe měly zelenou šipku, jak jejich akcie posilovaly.

Investoři tak reagovali na včerejší zprávu, že Martin Roman po sedmi letech přepouští své křeslo generálního ředitele dosavadnímu výkonnému řediteli Danielu Benešovi.

Pokles akcií ale zřejmě nebude trvat dlouho. Změna to je totiž sice nečekaná, ale ne zásadní. A pro ty, kteří v Romanovi vidí garanta úspěchu společnosti ČEZ "za jakéhokoliv režimu", možná ani není k horšímu.

Nečekaný odchod budí nejistotu

"Na investory bude tato informace alespoň zpočátku působit negativně. Martin Roman stál u největšího rozkvětu firmy a investoři ho vnímají jako velice úspěšného manažera, který ji někam dovedl," podotkl Bohumil Trampota z J&T Banky.

"S poklesem je spojená určitá nejistota ohledně toho, co se bude dít a co je skutečnou příčinou odchodu Martina Romana. Obecně se neočekávalo, že by Martin Roman měl skončit ve funkci," míní analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora.

Na druhou stranu lze ale odchod Romana interpretovat naopak jako posílení jeho vlivu ve firmě. Odešel totiž do čela dozorčí rady - tedy orgánu, který by měl ve firmě alespoň teoreticky prosazovat zájmy majoritního vlastníka, kterým je se 70 procenty akcií stát.

Na jeho místo zase míří jeho někdejší spolužák a od roku 2004 loajální spolupracovník, dosavadní výkonný ředitel a "dvojka" v ČEZu Daniel Beneš.

Čeká ČEZ změna nezměna?

"To je myslím důvod, proč akcie neklesají nijak dramaticky. Ta reakce je sice negativní, ale jen mírně. Změna totiž není nijak radikální, v očích investorů by tak měla být integrita fungování ČEZu zachována," odhaduje Sýkora.

Lidové noviny ve středu na svém webu informovaly, že nejpozději do týdne odvolá Martina Romana premiér Petr Nečas. Chce prý, aby se nový šéf elektrárenské společnosti plně soustředil na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

"Ano, odcházím z této funkce na vlastní žádost," uvedl Martin Roman ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Skutečné důvody Romanova odchodu zatím nejsou známy. To, že jeho pozice v ČEZu oslabena nebude, si myslí například Strana zelených.

"Přesun Martina Romana do čela dozorčí rady ČEZ neznamená bohužel nic jiného, než zachování jeho vlivu na vývoj české energetiky," napsala strana ve svém komentáři ve středu večer krátce poté, co se informace o Romanově odchodu objevila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy