Martin Roman: Končím v čele ČEZu, odcházím sám

Ekonomika Ekonomika
14. 9. 2011 20:00
Martin Roman má nově vést dozorčí radu firmy, v čele firmy ho nahradí Daniel Beneš
Martin Roman
Martin Roman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení energetické společnosti ČEZ čeká personální změna na nejvyšším postu. Generální ředitel státem kontrolované firmy Martin Roman v nejbližších dnech ve funkci skončí

"Ano, odcházím z této funkce na vlastní žádost," uvedl Martin Roman ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Lidové noviny, které zprávu na svém webu přinesly jako první, uvedly, že nejpozději do týdne odvolá Martina Romana premiér Petr Nečas. Chce prý, aby se nový šéf elektrárenské společnosti plně soustředil na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Nečas to však nemůže udělat přímo, ale prostřednictvím zástupce státu v orgánech společnosti, tedy představenstvu nebo na mimořádné valné hromadě.

Z čela firmy do dozorčí rady

Jak na tuto zprávu zareagují investoři se může ukázat až ve čtvrtek. Informace o Romanově konci totiž přišla až po uzavření burzy, kde se s akciemi ČEZ obchoduje. Hodnotě ČEZu v poslední době nejvíc "ublížily" spekulace o tom, že stát přestane energetickým firmám rozdávat ekologické povolenky, ale že je bude prodávat.

O odvolání Martina Romana se mezi manažery průmyslových firem, s nimiž Aktuálně.cz tuto otázku probíralo, mluví už delší dobu.

O stejném kroku údajně uvažoval už premiér úřednické vlády Jan Fischer, ale nakonec se k němu neodhodlal.

Okolnosti, za jakých má ale Martin Roman odejít, ukazují, že nejde o odvolání "natvrdo". Martin Roman totiž v ČEZu nekončí úplně. Povede dozorčí radu firmy.

Beneš místo Romana

Novým generálním ředitelem se navíc stane současný výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš, tedy člověk z úzkého pracovního okolí Martina Romana.

O Romanově odchodu z čela firmy spolu jednali premiér Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.

"Dohodli se na tom naprosto bez problému," dodal Aktuálně.cz zdroj z blízkého okolí ministra financí. Potvrdil i jméno nového ředitele a přesun Romana do čela dozorčí rady. "Zachová se tím manažerská kontinuita," komentoval to náš zdroj.

Třetí koaliční partner - Věci veřejné - o plánované změně nevěděl. "Je to pro mne naprostá novinka, nemám o tom žádnou informaci. Koaličně jsme to nepředjednávali a nic nenaznačoval premiér ani dnes na vládě," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně vlády Karolína Peake z Věcí veřejných.

Opoziční ČSSD bude chtít po vládě vysvětlení, podle jakých kritérií byl vybrán nový ředitel ČEZ. "Mnoho dosavadních perzonálních kroků Nečasovy vlády bylo chybných či dokonce skandálních, je tedy otázka, co můžeme od této nekompetentní vlády čekat v případěperzonálních změn v ČEZ," řekl Aktuálně.cz předseda strany Bohuslav Sobotka.

Dozoruje už burzu i vlaky

Martin Roman je generálním ředitelem ČEZ od 1. dubna 2004. Kromě toho je například členem dozorčích rad Českých drah nebo Pražské burzy, na které se s akciemi ČEZu obchoduje na hlavním trhu.

V průběhu svého působení v této firmě si dokázal vydělat stovky milionů korun, především díky motivačnímu programu, který dříve umožňoval členům vedení ČEZ nakupovat za výhodných podmínek akcie firmy. 

ČEZ je pro státní rozpočet pravidelným dodavatelem miliard korun. Z loňského rekordního zisku 51 miliard korun získal stát v podobě dividendy 18,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 6 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy