Martin Roman: Končím v čele ČEZu, odcházím sám

Ekonomika Ekonomika
14. 9. 2011 20:00
Martin Roman má nově vést dozorčí radu firmy, v čele firmy ho nahradí Daniel Beneš
Martin Roman
Martin Roman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení energetické společnosti ČEZ čeká personální změna na nejvyšším postu. Generální ředitel státem kontrolované firmy Martin Roman v nejbližších dnech ve funkci skončí

"Ano, odcházím z této funkce na vlastní žádost," uvedl Martin Roman ve vyjádření pro Aktuálně.cz.

Lidové noviny, které zprávu na svém webu přinesly jako první, uvedly, že nejpozději do týdne odvolá Martina Romana premiér Petr Nečas. Chce prý, aby se nový šéf elektrárenské společnosti plně soustředil na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Nečas to však nemůže udělat přímo, ale prostřednictvím zástupce státu v orgánech společnosti, tedy představenstvu nebo na mimořádné valné hromadě.

Z čela firmy do dozorčí rady

Jak na tuto zprávu zareagují investoři se může ukázat až ve čtvrtek. Informace o Romanově konci totiž přišla až po uzavření burzy, kde se s akciemi ČEZ obchoduje. Hodnotě ČEZu v poslední době nejvíc "ublížily" spekulace o tom, že stát přestane energetickým firmám rozdávat ekologické povolenky, ale že je bude prodávat.

O odvolání Martina Romana se mezi manažery průmyslových firem, s nimiž Aktuálně.cz tuto otázku probíralo, mluví už delší dobu.

O stejném kroku údajně uvažoval už premiér úřednické vlády Jan Fischer, ale nakonec se k němu neodhodlal.

Okolnosti, za jakých má ale Martin Roman odejít, ukazují, že nejde o odvolání "natvrdo". Martin Roman totiž v ČEZu nekončí úplně. Povede dozorčí radu firmy.

Beneš místo Romana

Novým generálním ředitelem se navíc stane současný výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš, tedy člověk z úzkého pracovního okolí Martina Romana.

O Romanově odchodu z čela firmy spolu jednali premiér Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.

"Dohodli se na tom naprosto bez problému," dodal Aktuálně.cz zdroj z blízkého okolí ministra financí. Potvrdil i jméno nového ředitele a přesun Romana do čela dozorčí rady. "Zachová se tím manažerská kontinuita," komentoval to náš zdroj.

Třetí koaliční partner - Věci veřejné - o plánované změně nevěděl. "Je to pro mne naprostá novinka, nemám o tom žádnou informaci. Koaličně jsme to nepředjednávali a nic nenaznačoval premiér ani dnes na vládě," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně vlády Karolína Peake z Věcí veřejných.

Opoziční ČSSD bude chtít po vládě vysvětlení, podle jakých kritérií byl vybrán nový ředitel ČEZ. "Mnoho dosavadních perzonálních kroků Nečasovy vlády bylo chybných či dokonce skandálních, je tedy otázka, co můžeme od této nekompetentní vlády čekat v případěperzonálních změn v ČEZ," řekl Aktuálně.cz předseda strany Bohuslav Sobotka.

Dozoruje už burzu i vlaky

Martin Roman je generálním ředitelem ČEZ od 1. dubna 2004. Kromě toho je například členem dozorčích rad Českých drah nebo Pražské burzy, na které se s akciemi ČEZu obchoduje na hlavním trhu.

V průběhu svého působení v této firmě si dokázal vydělat stovky milionů korun, především díky motivačnímu programu, který dříve umožňoval členům vedení ČEZ nakupovat za výhodných podmínek akcie firmy. 

ČEZ je pro státní rozpočet pravidelným dodavatelem miliard korun. Z loňského rekordního zisku 51 miliard korun získal stát v podobě dividendy 18,8 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy