Ze skotačících nízkých cen Plusu budou Penny ceny

Red Eko
25. 8. 2008 13:04
ÚOHS: Rewe musí prodat 4 prodejny
Foto: Plus Discount

Brno - Český trh s hypermarkety bude opět o jednu značku chudší. Antimonopolní úřad totiž posvětil spojení sítí supermarketů Plus a Penny.

"Fúzi jsme skutečně povolili a zástupci společnosti Rewe si už rozhodnutí vyzvedli, takže je pravomocné," potvrdil serveru iHNed.cz šéf úřadu Martin Pecina.

Značka Plus tak definitivně zmizí ze scény. Řetězec koupila společnost Rewe, jež kromě obchodů Penny vlastní ještě supermarkety značky Billa, počátkem tohoto roku.

Zrušeny budou čtyři prodejny

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však firmě stanovil jednu podmínku - v místech, kde by prodejny Penny byly příliš blízko u sebe, musí jednu z prodejen odprodat. Celkem se jedná o čtyři prodejny.

"Z  výsledků šetření vyplynul závěr, že by posuzované spojení vedlo k vysoké koncentraci na lokálních maloobchodních trzích na území čtyř okresů," uvádí Pecina. "Za účelem odstranění obav z narušení hospodářské soutěže účastník řízení předložil návrh strukturálních závazků. Dle jejich přijatého znění je společnost Rewe povinna odprodat na problematických trzích vždy jednu prodejnu ze svého portfolia. Na ostatních lokálních trzích obavy z narušení hospodářské soutěže nevznikly."

Sloučením vznikne jednička na diskontním trhu

Spojením vzniklý subjekt zaujme postavení druhého nejsilnějšího soutěžitele na celonárodním trhu maloobchodního prodeje zboží denní potřeby za skupinou Schwarz a před společnostmi Ahold a Tesco. Zároveň se stane jedničkou na českém diskontním trhu s obratem přibližně 1,1 miliardy euro, s téměř 300 prodejnami a více než 5 000 zaměstnanci.

Penny je podle tiskové zprávy společnosti v České republice aktivní od roku 1997 a aktuálně provozuje 173 prodejny a zaměstnává více než 3 000 zaměstnanců. V hospodářském roce 2007 dosáhl obrat ve výši přibližně 18 700 milionů korun.

Související:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy