Zájem o Krkonoše roste. Kvůli šampionátu v Liberci

17. 12. 2008 10:54
Ministerstvo školství radí rodinám: Na jarní prázdniny jeďte jinam
Sníh ulpívá všude, kam děla dostřelí. I na stromech
Sníh ulpívá všude, kam děla dostřelí. I na stromech | Foto: Martina Machová

Praha - Mistrovství světa v klasickém lyžování zaplní horské penziony a hotely téměř po celém Česku.

Na stejný termín, kdy se bude konat šampionát, totiž ministerstvo školství naplánovalo i jarní prázdniny pro desítky tisíc dětí.

Rodiny s dětmi proto v průběhu druhé poloviny února vyrazí ve větší míře na prázdniny do Krkonoš, Krušných hor a na Šumavu.

Zvýšený meziroční zájem o české hory potvrzují jak cestovní kanceláře, tak i majitelé penzionů. Odborníci proto nevylučují, že se v této době mohou ceny za ubytování zvedat i mimo Jizerské hory.

"Poptávka po únorové dovolené v Krkonoších meziročně stoupla. Podle našich analýz je důvodem právě šampionát v klasickém lyžování, který bude v té době probíhat na Liberecku. Hotely a penziony jsou na dobu konání mistrovství světa v daném regionu již nyní zamluvené. A kapacity, které jsou ještě volné, v porovnání s uplynulým rokem výrazně podražily," říká například Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku.

Jeho slova potvrzuje i Jana Svobodová, recepční penzionu Šárka v Krkonoších. "Letos máme na poslední únorový týden již uzavřené rezervace. S tím jsme se minimálně v uplynulých pěti letech nesetkali."

Jarní prázdniny v době Mistrovství světa

Termín Mistrovství světa v klasickém lyžování: 18.2 - 1.3. 2009

Jarní prázdniny: 16.2 - 22.2 2009: Benešov, Beroun, Rokycany, české Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí n Orlicí, Ostrava město, česká Lípa, Jablonec n Nisou, Liberec, Semily

Jarní prázdniny: 23.2. - 1.3. 2009: Praha 1-5, Blansko, Brno-město, Brno venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo , Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

Menší chalupy v Krušných horách a v Krkonoších jsou ve druhé polovině února vesměs obsazené. Velké hotely se třemi a více hvězdičkami, jako například Arnika nebo Horal ve Špindlerově Mlýně, ještě v daném termínu volnou kapacitu mají.

Brejcha ale upozorňuje, že se zájem lidí o lyžování na českých horách v době jarních prázdnin bude s blížícím volnem ještě zvyšovat. "Řada lyžařů řeší svou zimní dovolenou až po novém roce," uvádí Brejcha.

Ministerstvo: Jeďte na hory jinam

Ministerstvo školství si hlavu se shodným termínem jarních prázdnin a libereckého šampionátu neláme. "S vyhlášením jarních prázdnin jsme kvůli šampionátu vyšli vstříc lidem v kraji Liberec a Jablonec nad Nisou. Tam jsou prázdniny právě v době Mistrovství světa. Ostatní kraje - například Praha 1 až 5 - mohou v té době odejet na hory jinam," říká Kateřina Böhmová, mluvčí ministerstva.

Sníh na řadě míst v České republice komplikuje dopravu. Nejinak tomu je také v Krkonoších.
Sníh na řadě míst v České republice komplikuje dopravu. Nejinak tomu je také v Krkonoších. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Oproti očekávání se však nezvyšuje zájem o lyžování v zahraničí. "Poptávka je přibližně na stejné úrovni jako v uplynulém roce," dodávají zaměstnanci Čedoku. Obdobně reagují i zástupci konkurenční cestovní kanceláře Nev Dama. "Řada zájezdů do Alp a Dolomitů je už vyprodaná. Kapacitu jsme ale oproti uplynulému roku nenavyšovali," říká za Nev Dama Jan Herget.

Důvodem je zřejmě i to, že o české hory má v době jarních prázdnin zájem většinou příjmově jiná klientela než ta, která míří na sjezdovky k jižním sousedům. Proto je logické, že když se v Jizerských horách výrazně omezí možnosti ubytování, roste poptávka v tuzemských horách.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy