Zahraniční obchod v srpnu byl opět ve vysokém přebytku

Ekonomika Ekonomika
8. 10. 2012 9:34
Od ledna do srpna se český export zvýšil téměř o devět procent
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Schenker

Praha - S přebytkem 16,9 miliard korun skončil v srpnu zahraniční obchod Česka. Přestože to je meziročně o 15,6 miliardy více, jde o nejnižší přebytek v letošním roce.

V absolutních číslech obrat podle Českého statistického úřadu dosáhl sumy 458 miliard korun. "I to je nejnižší měsíční hodnota obratu v letošním roce," uvedl ve zprávě ČSÚ. Vývoz tuzemských firem se v srpnu zvýšil meziročně o 7,9 procenta, dovoz o 0,8 procenta. Od ledna do srpna se český export zvýšil o 8,9 procenta a import o čtyři procenta.

Do EU vyvážíme stále více

Přebytek zahraničního obchodu meziročně nejvíce vzrostl u strojů a dopravních prostředků, celkem o 8,4 miliardy Kč. V největším deficitu naopak skončilo obchodování s chemickými výrobky, kde schodek dosáhl 0,3 miliardy Kč.

Export strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 4,9 procenta. Zvýšil se hlavně vývoz silničních vozidel, elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů. Dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně klesl o 3,2 procenta.

Opět se zvýšila kladná bilance zahraničního obchodu se státy EU. Dosáhla přebytku 49,4 miliardy Kč, což je meziročně o 2,3 miliardy Kč víc. Se státy mimo Unii naopak vykázala obchodní bilance schodek 32,5 miliardy Kč, v meziroční srovnání je to o 13,3 miliardy Kč méně.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy