Zahraniční obchod měl nejvyší obrat za osmnáct let

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2012 10:07
Vývoz rostl o něco rychleji než dovoz
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Nejvyšší hodnoty od roku 1993, kdy vznikla samostatná Česká republika, dosáhl obrat zahraničního obchodu v listopadu loňského roku.

Podle údajů Českého statistického úřadu byl jeho objem 511,6 miliard korun (o 8 procent vyšší), obchodní bilance skončila přebytkem 18,4 miliardy korun, což představuje meziroční růst o 8,5 miliardy korun.

Vývoz se v běžných cenách meziročně zvýšil o 9,6 procenta, dovoz o 6,3 procenta.

"Zahraniční obchod i v měsíci listopadu velmi příjemně překvapil. Proti očekáváním a prognózám si udržel velmi slušné tempo růstu a jak vývoz, tak i dovoz dosáhly historicky nejvyšších hodnot. Přiblížení se hranici tří bilionů korun ve vývozu za celý rok 2011 je teď ještě reálnější. Tahounem byl i v závěru loňského roku automobilový průmysl, který v průběhu roku 2011 dosahoval rekordních prodejních úspěchů," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy