Vznikl Český aeroholding, spojí ČSA a Letiště Praha

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 3. 2011 13:05
Akciová společnost je zapsána v obchodním rejstříku

Praha - České aerolinie a Letiště Praha mají od pátku oficiálně společnou "střechu". Do obchodního rejstříku byl zapsán vznik akciové společnosti Český aeroholding. Zakladatelskou listinu podepsal už v únoru ministr financí Miroslav Kalousek.

Dosavadní šéf obou společností, které se staly součástí holdingu, Miroslav Dvořák, ve čtvrtek večer rezignoval na své funkce v čele představenstev Letiště i ČSA. Stejný krok udělali i Petr Vlasák, který dosud zastával funkci místopředsedy Letiště Praha, členka představenstva Martha Guthová a Josef Adam, člen představenstva aerolinií.

Představenstva obou firem budou mít od nynějška místo pěti členů pouze tři, po třech členech budou mít nově i dozorčí rady obou společností.

Po zapsání do obchodního rejstříku se ujmou nových pozic ve vedení holdingu jeho členové, kteří byli zvoleni na ustavujícím zasedání dozorčí rady 14. února. Předsedou představenstva bude Dvořák, místopředsedy Vlasák a Philippe Moreels, vedení doplňují jako členové Guthová a Adam.

"Manažerské pozice budou nastavovány postupně tak, jak budou akcie jednotlivých společností vkládány do struktury aeroholdingu. V plném rozsahu by  otázka personálního nastavevení  měla být vyřešena nejpozději do konce roku," uvedla mluvčí aerolinek Hana Hejsková.

Do nově vzniklé akciové společnosti se postupně začlení kromě ČSA a Letiště i jejich dceřiné společnosti, všechny firmy ale budou dál obchodně samostatné. Celý proces začleňování má skončit v roce 2012.

Vytvoření aeroholdingu je součástí restrukturalizace, kterou již téměř rok prochází ztrátové České aerolinie. Předcházelo mu vyčlenění specializovaných dceřiných společností, které zajišťují například charterovou dopravu (Holiday Czech Airlines), opravárenství (Czech Airlines Technics) a takzvaný handling, tedy odbavení letadel a lidí (Czech Airlines Handling).


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy