Vítkovická tajemství v ohrožení. Kvůli rozvodu

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
7. 2. 2014 5:30
Řeší se vznik firmy Vítkovice IT Solutions, figurující v Drábkově sporné zakázce.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

* Text vyšel tento týden v internetovém deníku Insider. Sesterské redakci Aktuálně.cz jej poskytl v plném znění.

Ostrava, Praha - Majiteli ostravské skupiny Vítkovice Janu Světlíkovi hrozí další potíž. Bývalá žena vítkovického exmanažera Pavla Kocoura napadla v rámci rozvodové pře způsob, jakým vznikla vítkovická technologická firma Vítkovice IT Solutions. Jde o tutéž firmu, jež figurovala ve sporné zakázce exministra Jaromíra Drábka na nový systém pro správu sociálních dávek.

Veronika Kocourová se domáhá především 50 milionů korun jako podílu na společném jmění manželů. U soudu žádá zneplatnění smluv, na jejichž základě byla před třemi lety do Vítkovic začleněna brněnská firma Netprosys, jež se stala součástí dnešní dceřiné firmy Vítkovic IT Solutions. Argumentuje - mimo jiné - údajně neférovým obchodem svého exmanžela s Vítkovicemi.

Pokud jí soud dá za pravdu, rozkryjí se cesty, jimiž z Vítkovic tekly v minulých letech peníze do partnerských firem v daňových rájích. Padla by tak pečlivě skrývaná vítkovická obchodní tajemství.

Šťastný prostředník z Lichtenštejnska

Žaloby Veroniky Kocourové míří na obchody jejího exmanžela, Vítkovic a firmy Fortuna Finanz Aktiengesellschaft z Lichtenštejnska. Kocour přes Fortunu před sedmi lety prodával svou společnost Netprosys, jež nakonec skončila ve Vítkovicích. Fortuna sama byla několik let minoritním akcionářem Vítkovic IT Solutions, v jejichž představenstvu Kocour do předloňska zasedal.

Podle Kocourové mohla lichtenštejnská firma sloužit k nezákonným operacím, tedy k zastření a uklizení Kocourova majetku při rozvodu, k daňovému úniku či dokonce korupci.

Oč přesně jde? Před několika lety se vedení Vítkovic rozhodlo vybudovat silnou technologickou divizi, která bude dodávat nejen mateřské skupině, ale i externím zákazníkům - včetně státního sektoru. Vítkovice kupovaly na trhu zavedené menší IT společnosti. Jednou z nich byla firma Netprosys, již koncem 90. let v Brně založil právě Pavel Kocour. Netprosys měl zkušenost s dodávkami pro stát, cenné kontakty a hlavně bezpečnostní prověrky pro práci s utajovanými skutečnostmi.

Vítkovice ale Netprosys nekoupily přímo od Kocoura. Ten nejprve na podzim roku 2007 (to už byl v rozvodovém řízení) prodal celý Netprosys za 128 tisíc eur (cca 3,4 milionu korun) lichtenštejnské Fortuně Finanz Aktiengesellschaft. Teprve od ní pak o půl roku později Vítkovice kupovaly 80 procent Netprosysu, to už ale za 49 milionů korun. Desetina Netprosysu přešla ve stejnou dobu za 6,1 milionu korun do majetku švýcarské společnosti Towit Machinery, navázané na Vítkovice. Towit Machinery podíl později prodal Towit Holdingu sídlícímu na Kypru. Až od něj kupovaly zmíněnou desetinu Netprosysu Vítkovice.

V roce 2010 pak podíly od Fortuny i od Vítkovic, celkem 90 procent Netprosysu, přešly na nově vznikající společnost Vítkovice IT Solutions.

Vítkovice: Cena byla fér!

Veronika Kocourová tvrdí, že Netprosys byl součástí společného jmění manželů Kocourových a že při rozvodu měla na polovinu tohoto majetku právo. Je také přesvědčena, že lichtenštejnskou Fortunu, která Netprosys koupila, fakticky kontroloval její exmanžel. Signalizuje to třeba fakt, že jednatelkou české filiálky Fortuny byla a dodnes je Kocourova nová partnerka a spolupracovnice Lucie Vorlová.

Kocourová poukazuje na nepochopitelné zvýšení hodnoty Netprosysu během půlroku mezi říjnem 2007, kdy firmu převzala Fortuna, a dubnem 2008, kdy jeho čtyři pětiny koupily za téměř 50 milionů Vítkovice. Tvrdí, že Kocour firmu prodával hluboce pod skutečnou cenou. Sama si nechala znalcem ocenit Netprosys k době prodeje Vítkovicím. Z posudku vyšla hodnota bezmála 72 milionů korun za stoprocentní podíl na firmě. Kvůli neférovému ocenění jsou podle ní další majetkové převody protiprávní, protože hlavním účelem bylo peníze od ní „odklonit".

Sama strojírenská skupina vylučuje, že by cenu za Netprosys nadsadila. „Na nákup společností, které fúzovaly (do Vítkovic IT Solutions - pozn. red.), máme znalecké posudky. Odmítáme jakékoli konstrukce o údajné možnosti uspořit finanční částky. Taková hypotéza je v příkrém rozporu se znaleckými posudky a tržním ohodnocením, které předcházely nákupu obchodního podílu společnosti Netprosys," říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Společnost Vítkovice IT Solutions je strategickou součástí skupiny Vítkovice, má na starosti IT služby a inovativní projekty celého koncernu," dodává. Záhadný rozdíl mezi hodnotou Netprosysu z října 2007 a dubna 2008 však neobjasnila: „K osobě Pavla Kocoura ani jeho dřívějším či současným osobním vztahům se nebudeme vyjadřovat, ani k jeho vlastnictví čehokoli, to nám nepřísluší."

Ani Kocour záhadu nerozkryje: „Nemám zájem o rozhovor," odpověděl na žádost o schůzku.

Je zřejmé, že tržní hodnota Netprosysu se pohybovala spíš v desítkách než v jednotkách milionů, jak potvrzují i Kijonkovou zmiňované znalecké posudky. Ty oceňují Netprosys na víc než 70 milionů korun, zhruba stejně jako znalec najatý Kocourovou. Firma v roce 2007, kdy ji Kocour prodával Fortuně Finanz, vydělávala přes šest milionů čistého ročně a v bilanci vedla přes 12 milionů nerozdělených zisků z minulých let. A rostla. Právě v té době se dostala třeba k několikaleté zakázce na správu databází Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Stále zůstává nejasné, proč se Netprosys prodával ve fázích, kdo inkasoval hlavní zisk z prodeje a čemu přesně peníze posloužily.

Odklonit peníze od Veroniky

Odpověď by mohla přinést právě rozvodová pře Kocourových. Už na podzim 2011, tedy rok po začlenění Netprosysu do Vítkovic, požádala Kocourová soud o zjištění majetkových poměrů společnosti Fortuna Finanz prostřednictvím mezinárodní právní pomoci dožádané u Švýcarské konfederace a Lichtenštejnského knížectví.

Podle advokáta Kocourové Ondřeje Lněničky dává fázovitý prodej Netprosysu přes Fortunu Finanz a Towit smysl, pokud měl „odklonit peněžní prostředky od paní Veroniky". Důvod může být ale ještě jeden: „Nelze vyloučit, že peníze za Netprosys neskončily jen u bývalého manžela paní Kocourové. Otázka je, zda se z nich nehradily třeba náklady na zajištění veřejných zakázek v oblasti IT," upozorňuje. Jinými slovy, zda celá operace neposloužila pro úplatky. „Věříme, že právě na to mohou nalézt odpověď švýcarské státní orgány," dodává Lněnička.

Soud na žádost Kocourové o zahraniční právní pomoc zatím nereagoval. „Nevíme ani, zda si ji české orgány vyžádaly," řekl advokát.

Šetření pokračuje

V této souvislosti připomeňme, že protikorupční policie vyšetřuje už řadu měsíců způsob a okolnosti, jakými se Vítkovice IT Solutions dostaly k subdodávkám softwaru pro úřady práce. V případu je obviněn bývalý úředník ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, od něhož Vítkovice kupovaly jinou IT firmu, iDTax. Je podezřelý z toho, že Vítkovicím a dalším dodavatelským firmám zakázku přihrál neoprávněně.

V tomtéž případu čelil několik měsíců trestnímu stíhání i sám Pavel Kocour (a jeho nástupce, současný šéf vítkovického IT Vladimír Měkota). Loni na jaře policie oba vítkovické šéfy obvinění zprostila, nadále podezírá kromě Šišky další tři osoby, v této chvíli už ale nikoho z Vítkovic.

Pokud se podezření o korupci při přidělení státní zakázky potvrdí, musely v případu figurovat korupční „černé" peníze. Dodejme, že zdrojem „černých" fondů, generovaných mimo oficiální účetnictví firem, bývají často právě operace prováděné prostřednictvím offshorových partnerů. Proto je rozkrytí toků peněz vedoucích z Vítkovic do Fortuny Finanz či Towitu žádoucí nejen pro Kocourovu exmanželku, ale i pro veřejnost.

Na informace zveřejněné ve středu v deníku Insider reagovala mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. "Naši odpověď na otázky Insideru nelze ani omylem interpretovat tak, že rozvod může odhalit korupci a Jan Světlík má další potíže. Nejsme oprávněni sdělovat informace o privátních osobách a  jejich rodinných poměrech a není možné z tohoto prostého faktu dedukovat možnost odhalení korupce," uvedla.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy