Vídeň bude mít první energeticky nulový hotel na světě

Ekonomika Ekonomika
6. 7. 2009 17:00
Budoucí nulový hotel má na střeše levandulovou plantáž.

Vídeň - Ekologické standardy v bydlení jsou zřejmě v módě. Vliv na to možná má i úspora, kterou nízkoenergetické domy umožňují.

A od letošního podzimu nemusí ze svých požadavků na ekologické ubytování slevovat ani návštěvníci Vídně.

Od února totiž v rakouské metropoli vzniká nové křídlo tříhvězdičkového hotelu Stadthalle. Po dostavbě letos na podzim se stane prvním energeticky nulovým hotelem na světě.

"Vše je vypočítáno tak, že od prvního poschodí až k půdě bude dům na pasivní úrovni ve spotřebě energie. O zásobování energií se postarají pumpy spodní vody, fotovoltaické a solární zařízení, na střeše budou dvě větrná kola, vyvinutá v souladu s městskou architekturou," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Tříhvězdičkový hotel se však k ekologickým standardům hlásí už nyní, ještě před dostavbou nulové části.

V případě příznivého počasí se o ohřev vody pro potřeby celého hotelu postará 130 čtverečních metrů solárních panelů. Veškerá zeleň je zalévána dešťovou vodou zachycovanou na střeše do obrovských nádrží.

A "zelený" je hotel i při pohledu do dvora. Celá fasáda je obrostlá zelení a na plochých střechách některých částí hotelu roste levandule. Její plantáž je tady největší v celé Vídni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy