Většina Čechů neví, zda umí hospodařit s penězi

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 4. 2010 13:20
Vyplývá to z výzkumu veřejného mínění agentury Median
Někdy je lepší se o výdajích s někým poradit
Někdy je lepší se o výdajích s někým poradit | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Češi si nejsou vůbec jistí, zda dokáží kontrolovat svoji finanční situaci. Pouze čtyřicet procent naší populace se totiž podle výzkumu domnívá, že umí hospodařit s penězi a vždy s nimi dobře vyjdou.

Šestatřicet procent na tuto otázku nedokázalo jednoznačně odpovědět a patnáct procent dotázaných se přiznalo, že se svými příjmy spíše nevystačí.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury Median prováděného od června do prosince minulého roku.

Jen jedenáct procent respondentů je skálopevně přesvědčeno, že s penězi hospodařit umí, dalších 29 procent  s tvrzením výzkumného týmu "Vždy dobře vyjdu s penězi" spíše souhlasí.

Většina populace se bojí brát půjčky

Šest procent lidí pak odpovědělo, že finančními prostředky určitě hospodařit nedokáže. Z průzkumu dále vyplývá, že se většina Čechů bojí dluhů. Tři čtvrtiny (72 %) dotázaných se snaží jakémukoliv zadlužení vyhnout.

Osmnáct procent odpovídajících se k otázce, zda se snaží nebýt zadluženi nevyjádřili ani kladně ani záporně, šest procent odpovědělo, že spíše ne a pouhé dvě procenta odpověděla, že se dluhům nevyhýbají.

Průzkum byl agenturou Median proveden během šesti měsíců na reprezentativním vzorku 7525 občanů České republiky ve věku 12 - 79 let. Respondenti odpovídali kombinovaně, tzn. osobně i vyplňováním dotazníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy