Ve vodce a tuzemáku od AB style našli nebezpečné látky

ČTK ČTK
24. 10. 2012 15:20
Při výrobě se použil nezdaněný líh, zdravotní komplikace nehrozily
Inspekce objevila zakázané denaturační činidlo nadlimitní množství metanolu ve výrobcích označených etiketou AB Style
Inspekce objevila zakázané denaturační činidlo nadlimitní množství metanolu ve výrobcích označených etiketou AB Style | Foto: SZPI

Brno - Vodka a Tuzemák firmy AB style z Frýdku-Místku obsahovaly denaturační činidlo 2-propanol, přičemž předpisy jeho přítomnost v lihovinách zakazují, a nadlimitní množství metanolu.

Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavla Kopřivy nešlo ani u jedné látky o množství, jež by způsobilo zdravotní komplikace, ovšem znamená to, že se při výrobě použil řádně nezdaněný líh.

Ani jedna z látek nebyla v nápojích v množství, v němž by byla zdraví nebezpečná.

Obě lihoviny našla inspekce v provozovně Viktoria-PSL v Praze 9 a nařídila je stáhnout z oběhu. "Šlo pouze o 12 lahví v prodejně. Ve skladu už daná šarže nebyla a výrobce dokonce tvrdil, že nejde o jeho výrobek. Kolek byl sice v pořádku, ale neodpovídal lahvi," uvedl Kopřiva.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce předala záležitost policii a celní správě.

Ohrozil státní pokladnu, ne zdraví

"Když se při výrobě použije líh nižší kvality, což je nezdaněný líh pro průmysl, a ne potravinářský, je v něm více metanolu a přidává se do něj denaturační činidlo. Takový nápoj je nepitelný a musí se ještě chemicky upravovat. Pro konzumenta nemá jeho požití následky, ale výroba není v pořádku z hlediska daňového," vysvětlil Kopřiva.

Podle něj se v prostředí, kde se pracuje s nezdaněným lihem, může vyskytovat i metanol, který v Česku zabil od září už tři desítky lidí.

Obsah metanolu ve vodce byl dvacetkrát vyšší, než je limit, v tuzemáku třikrát. "Vodka má nejpřísnější limit 100 miligramů metanolu na litr čistého alkoholu, tuzemák 800. Destiláty pro srovnání 1200 až 1400. Test tak odhalil, že výrobce použil nekvalitní líh, zdraví lidí tímto množstvím ohrožené není," řekl Kopřiva.

Pro srovnání lihoviny stejného typu Likérky Drak nalezené ve skladě ve Zlíně obsahovaly přes 500 000 miligramů metanolu a v takovém množství už byly vysoce toxické.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy