Úrokové sazby ČNB zůstávají na historickém minimu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
2. 2. 2012 13:05
Historicky nejdelší období beze změny dál trvá, poslední byla v květnu 2010
Česká národní banka
Česká národní banka | Foto: Reuters

Praha - Bankovní rada České národní banky ponechala i na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Rozhodnutí odpovídá očekáváním analytiků.

Základní úroková sazba -  dvoutýdenní repo sazba - tak už přes rok a půl zůstává na historickém minimu 0,75 procenta, centrální bankéři o tom rozhodli na začátku května 2010. Diskontní sazba zůstává na 0,25 % a lombardní sazba na 1,75 %.

Brzkou změnu analytici neočekávají. „Na příštím zasedání bychom se mohli dočkat nejednotného hlasování. Přesto nepředpokládám, že by nastal většinový názor směřující ke zvýšení úrokové sazby,“ říká analytik společnosti Home Credit Michla Kozub.

„Spíše naopak – v našem hlavním scénáři nadále počítáme s úrovní hlavní úrokové sazby 0,5 % v první polovině roku 2012. Hlavní překážkou tohoto scénáře by mohla být slabší česká koruna. Důležité bude také sledovat výsledek inflace za leden,“ doplňuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Od sazeb ČNB se odvíjejí úroky půjček i zhodnocení vkladů. Nižší základní sazby obvykle vedou ke zlevnění úvěrů komerčních bank. Lidé tak zaplatí nižší úroky například u hypoték a dalších půjček, na druhou stranu se jim méně výhodně úročí vklady například na spořicím účtu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy