Tyčinky Snickers se zmenší, maxi čokoládky zmizí úplně

Tereza Holanová Tereza Holanová
17. 2. 2012 17:30
Chceme, aby lidé jedli čokoládek méně. To, že jsou nezdravé, nám nevadí, říká výrobce
Foto: Reuters

New York - Maxi tyčinky Snickers do konce příštího roku zmizí z regálů. Jak oznámil výrobce cukrovinek Mars, čokoládky, které mají více než 250 kilokalorií, se již vyrábět nebudou. Chceme podporovat zdravou výživu, vysvětlují zástupci firmy.

"To znamená konec velkých tyčinek. Ty totiž obsahují 510 kilokalorií," píše deník The Chicago Tribune. Zároveň připomíná, že rozhodnutí se nebude týkat pouze čokolád s královskou velikostí.

Běžné čokoládky Snickers, které se prodávají v obchodech a ve většině automatů, zahrnují 280 kilokalorií. Pokud Mars začne dodržovat svůj nový limit, bude je muset zmenšit o jedenáct procent.

"Velké tyčinky nahradíme balením, které bude obsahovat dvě nebo čtyři menší čokoládky. Jde nám o to, aby se lidé o svoji porci mohli podělit, nebo si ji nechat na později," vysvětluje mluvčí firmy Marlene Machut. Odvolává se na experty, podle kterých lidé načatou čokoládu už nedokáží odložit.

Jakou velikost nebo tvar budou nové tyčinky přesně mít, podle ní není jasné.

Nezdravé jídlo ano, ale méně

Změny se nebudou týkat pouze amerického trhu. Jak Mars oznámil, do konce roku 2013 se mají zmenšit nebo zkrátit i ty sladkosti, které firma vyváží do zahraničí, informuje Reuters.

Společnost své rozhodnutí zdůvodňuje snahou přispět ke zkvalitnění výživy a zdraví spotřebitelů.

Zároveň ale zástupci Marsu slibují, že obsah kalorií v menších porcích zůstane stejný. "S nezdravým jídlem nemáme problém, chceme pouze omezit jeho velikost," říkají pro americký server NPR s tím, že by zákazníci měli svačit zodpovědněji.

Kromě Snickers vyrábí Mars například tyčinky Twix nebo bonbóny M&M´s. Ty zmenšovat nebude, neboť limitu vyhovují už nyní.

Podívejte se, jak Amerika bojuje s obezitou:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy