Turistů přibylo, nejvíc na Blízkém Východě a v Asii

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 1. 2011 16:33
Příliv turistů bude letos pokračovat, ale bude pozvolnější.
Význam masových akcí, jakou bylo i šanghajské Expo, v loňském roce vzrostl.
Význam masových akcí, jakou bylo i šanghajské Expo, v loňském roce vzrostl. | Foto: Reuters

Madrid - Nárůst o téměř 7 procent oproti poklesu o 4 procenta v krizovém roce 2009 zaznamenal mezinárodní turistický ruch.

Světová turistická organizace při OSN (UNWTO) zveřejnila první odhad vývoje turismu za loňský rok. Počet příjezdů zahraničních turistů se podle něj na celém světě zvýšil v loňském roce o 58 milionů, tedy o 6,7 procenta, na 935 milionů.

Drtivá většina destinací podle organizace pocítila opětovný příliv turistů. Oživení však nebylo všude stejně rychlé a vedly jej zejména rozvíjející se ekonomiky.

Roste zájem o Asii

"Oživení je dobrou zprávou zejména pro ty rozvíjející se země, které na tomto sektoru zavisí z hlediska příjmů i pracovních příležitostí. Výzvou nyní bude udržet tento vývoj i v průběhu nadcházejících let navzdory stále nejistému vývoji světové ekonomiky," komentoval údaj generální sekretář organizace Taleb Rifai.

Nejsilnější nárůst v počtu příjezdů byl patrný na Blízkém Východě, kde se zvýšil o 14 procent, o 13 procent vzrostl zájem turistů o asijské státy, o 10 pak o Jižní Ameriku.

Letošní růst v jednotkách procent

Evropské státy přivítaly o 3 procenta turistů více než v krizovém roce, počet příjezdů se zvýšil na 471 milionů.

Organizace informovala, že se v loňském roce zvýšil význam velkých kulturních či sportovních akcí, jako byla zimní olympiáda v Kanadě, Expo v Číně či fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe.

Pro letošní rok předpovídají experti UNWTO sice pokračující růst, ale v mírnějším tempu. Celosvětově se podle nich zvedne počet příjezdů zahraničních turistů o 3 až 5 procent.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy