Turistů přibylo, nejvíc na Blízkém Východě a v Asii

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 1. 2011 16:33
Příliv turistů bude letos pokračovat, ale bude pozvolnější.
Význam masových akcí, jakou bylo i šanghajské Expo, v loňském roce vzrostl.
Význam masových akcí, jakou bylo i šanghajské Expo, v loňském roce vzrostl. | Foto: Reuters

Madrid - Nárůst o téměř 7 procent oproti poklesu o 4 procenta v krizovém roce 2009 zaznamenal mezinárodní turistický ruch.

Světová turistická organizace při OSN (UNWTO) zveřejnila první odhad vývoje turismu za loňský rok. Počet příjezdů zahraničních turistů se podle něj na celém světě zvýšil v loňském roce o 58 milionů, tedy o 6,7 procenta, na 935 milionů.

Drtivá většina destinací podle organizace pocítila opětovný příliv turistů. Oživení však nebylo všude stejně rychlé a vedly jej zejména rozvíjející se ekonomiky.

Roste zájem o Asii

"Oživení je dobrou zprávou zejména pro ty rozvíjející se země, které na tomto sektoru zavisí z hlediska příjmů i pracovních příležitostí. Výzvou nyní bude udržet tento vývoj i v průběhu nadcházejících let navzdory stále nejistému vývoji světové ekonomiky," komentoval údaj generální sekretář organizace Taleb Rifai.

Nejsilnější nárůst v počtu příjezdů byl patrný na Blízkém Východě, kde se zvýšil o 14 procent, o 13 procent vzrostl zájem turistů o asijské státy, o 10 pak o Jižní Ameriku.

Letošní růst v jednotkách procent

Evropské státy přivítaly o 3 procenta turistů více než v krizovém roce, počet příjezdů se zvýšil na 471 milionů.

Organizace informovala, že se v loňském roce zvýšil význam velkých kulturních či sportovních akcí, jako byla zimní olympiáda v Kanadě, Expo v Číně či fotbalové mistrovství světa v Jižní Africe.

Pro letošní rok předpovídají experti UNWTO sice pokračující růst, ale v mírnějším tempu. Celosvětově se podle nich zvedne počet příjezdů zahraničních turistů o 3 až 5 procent.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy