Trhy plán EU "nespolkly", jihu eurozóny hrozí deflace

Karel Toman
11. 5. 2010 12:35
Euforii po oznámení plánu na záchranu eura vystřídalo střízlivění, zisky smazány
Padá to, padá.
Padá to, padá. | Foto: Reuters

Tokio, New York - Ještě dnes ráno posílaly některé banky redakcím v emailech komentáře, jak blahodárně zapůsobilo oznámení evropského záchranného "superbalíku" na burzy a trhy. Tou dobou už to přitom nebyla pravda.

Zisky, které euro i burzy při pondělní mohutné "rally" nabraly ráno, večer už zase ztratily. Ještě v pondělí večer se tak euro na měnových burzách obchodovalo na úrovních z minulého týdne před ohlášením záchranného plánu - na čtrnáctiměsíčním minimu.

Zpátky do reality

"Trh se vrací do reality," shrnul situaci analytik Commerzbank Michal Doležal. "Burzy rozdýchávají včerejší povzbuzující injekci a mírně oslabují," dodal.

"Trhy si rychle uvědomily, že tuhle krizi nevyléčí dodání likvidity, jakkoliv je velká," řekl agentuře Bloomberg Toshihiko Sakai z tokijské společnosti Mitsubishi UFJ Trust & Banking obchodující s měnami a finančními produkty. "Strukturální problémy eurozóny přetrvají. Nejsem překvapen, že euro zase ztrácí sílu," dodal.

Vojenská doktrína "šoku a hrůzy", která měla trhy zaskočit mohutností pomoci 110 miliard euro na záchranu Řecka a dalších 750 miliard pro zadlužené země EU, se tak možná zadrhne.

V pondělí ráno to ještě vypadalo, že se politikům po několika týdnech váhání podařilo rozhodným gestem předstihnout rychle se zvedající vlnu paniky vzedmutou podvody Řecka se státním účetnictvím a maskováním jeho ohromných dluhů.

Taktika, kdy záchrana přesahující bilion dolarů měla trhy uklidnit a tím odvrátit její použití, je ale po uzavření pondělního obchodování nejistější, než se zdálo na jeho začátku.

Budoucnost jihu eurozóny v ohrožení

Poskytnutí případné pomoci se země jako Španělsko budou snažit vyhnout tvrdými škrty. Tím ale mohou ještě víc zpomalit už tak zadrhlou ekonomiku a spuštění pomoci nakonec stejně přivolat. Jižním zemím eurozóny tak podle analytiků hrozí deflace, tedy celkový hospodářský pokles.

"Neřeší to základní problém - strašlivý výhled na ekonomický růst jižních členských zemí eurozóny a Irska," svěřil se Financial Times Simon Tilford, hlavní ekonom z think-tanku European Reform. "Pokud se tyto ekonomiky nedokáží vyhnout deflaci a vrátit se k růstu, nemají v eurozóně budoucnost," dodal.

Naopak plán Evropské centrální banky vykupovat ohrožené dluhopisy, vede některé pozorovatele navzdory ujištěním ECB o opaku k obavám z "tištění peněz" a inflace.

Jak se navíc analytici zabořili do detailů dohody, zjistili, že může být komplikované některé její části splnit. Zvlášť to platí o schvalování půjček z 440 miliardového balíku parlamenty členských zemí.

Z předvídání trhu se už stalo šamanství

"Už odhlasování předchozích 80 miliard euro pro Řecko vůbec nešlo hladce," upozornil ekonom Jan Čermák z ČSOB, podle nějž „odhadovat vývoj trhů v horizontu následujících několika dní není nic jiného než šamanství."

Ještě včera přitom analytici zněli vesměs optimisticky. "Je to opravdu ohromující síla a ke stabilizaci trhů, odvrácení paniky a spoutání rizika nákazy by v krátkodobém výhledu měla být víc než dostatečná," řekl hlavní ekonom banky UniCredit Marco Annunziata.

Platí tak včerejší slova šéfa globální investiční firmy Pimco Mohameda El-Eriana, že  "Pokud jde o všednodenní fungování a podobu eurozóny, jsme teď v neprobádaných vodách." Z těch vedou podle pozorovatelů jen dvě cesta: rozpad, nebo hlubší integrace.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy