Trabantů se nezbavujeme. Stále jich jezdí desetitisíce

Radek Pecák Radek Pecák
28. 3. 2010 11:50
Trabantů u nás stále jezdí více než některých typů Peugeotů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslední trabant sjel z výrobní linky továrny ve Zwickau před devatenácti lety. Přesto je toto téměř kultovní vozítko stále zastoupeno mezi třiceti nejrozšířenějšími vozy, které mají u nás přidělenu registrační značku a můžeme je tudíž potkávat v běžném provozu na silnicích.

Podle nejčerstvětší statistiky Centrálního registru vozidel ke konci loňského roku u nás dosud jezdí přesně 25701 Trabantů 601 v provedení limuzína i kombi.

V pořadí mezi všemi typy automobilů je na 29. místě. To, že je zřejmě díky své duroplastové (nikoli bakelitové, jak se traduje) karosérii nesmrtelný, dokládá údaj o průměrném věku registrovaných trabantů. Je to věk doslova veteránský - 36 a půl roku.

Údaj o počtu trabantů je doslova neuvěřitelný zejména při porovnání s dalšími typy aut, které také denodenně potkáváme na silnicích.

Například jich je stále více než například Peugeotů 406 a dokonce i než Toyot Yaris, které se dosud vyrábí a prodávají. Počet trabantů se dokonce blíží údaji o počtu registrovaných Volkswagenů polo či Peugeotů 307.

Je o něj stále zájem

Přestože trabant samozřejmě nesplňuje příslušné ekologické normy a při jeho koupi je nutno platit poplatek 10 000 Kč za převod, nepatří trabanty v autobazarech mezi ty nejlevnější automobily. Obvykle se jejich cena pohybuje mezi dvaceti až třiceti tisíci.

Trabant 601 se vyráběl od roku 1958 až do dubna 1991. Za tu dobu jich k zákazníkům zamířily přes tři miliony kusů. Vloni se na autosalonu ve Frankfurtu představil následovník tohoto vozu. Má jít o elektromobil. Firma, která by byla schopna spustit sériovou výrobu se však dosud nenašla.

Absolutně nejrozšířenějším autem v Česku je v současné době Škoda felicia 2. generace, kterých jezdí přes 400 tisíc. Také na dalších místech jsou škodovky v pořadí fabia, octavia, favorit a Škoda 120. Teprve pak následuje první zahraniční automobil, kterým je Renault Mégane.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy