Textovky i volání z EU do Česka od července zlevní

Ekonomika Ekonomika
22. 4. 2009 13:00
Za SMS Češi zaplatí maximálně 11 eurocentů, tedy asi tři koruny

Štrasburk - V zemích Evropské unie bude od července levnější zasílání textových zpráv z mobilních telefonů. Za jednu SMS Češi zaplatí maximálně 11 centů, tedy přibližně tři koruny bez DPH.

Rozhodli o tom ve středu europoslanci. Ti zároveň stanovili cenové stropy pro volání a využívání datových služeb v zahraničí.

Za SMS zákazníci bez daně zaplatí při zasílání z jiného státu unie v přepočtu nejvýše tři koruny. Nyní je to přitom kolem osmi korun.

U telefonátů by od července měla cena bez DPH za minutu u odchozího hovoru dosahovat maximálně 0,43 eura (11 korun a 60 haléřů) a u příchozího 0,19 eura (přes pět korun).

Již koncem března se českému předsednictví EU podařilo dohodnout kompromis mezi členskými státy a europoslanci na finálním znění nových pravidel. Ta nestanovují přesné limity, nýbrž maximální ceny, které operátoři mohou lidem účtovat.

V současnosti EU omezuje maximální cenu na 46 eurocentů, tedy 12,40 koruny.

Další snížení by mělo pokračovat v dalších letech: od července 2010 se bude platit nejvýše 0,39 eura za minutu odchozího hovoru a 0,15 eura za příchozí hovory a o rok později nejvýše 0,35 eura za odchozí a 0,11 eura za příchozí hovor.

Navíc operátoři budou muset také povinně účtovat lidem ceny za roaming za jednotlivé sekundy, i když si budou moci stanovit minimální dobu hovoru a to ve výši půl minuty.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy