T-Mobile už má vyšší tržby než bývalý Eurotel

Petr Kučera Petr Kučera
6. 8. 2009 12:15
V počtu zákazníků je T-Mobile jedničkou už od roku 2005

Praha - Tržby mobilního operátora T-Mobile Czech Republic klesly v letošním prvním pololetí meziročně o dvě procenta. Přesto firma utržila 15,9 miliardy korun, a poprvé tak překonala příjmy z mobilních služeb konkurenční Telefóniky O2.

V počtu zákazníků je T-Mobile jedničkou už od poloviny roku 2005, kdy předehnal svého staršího konkurenta - tehdejší Eurotel.

T-Mobile nyní eviduje 5,43 milionů aktivních SIM karet, zatímco Telefónica O2 hlásí 4,84 milionu SIM karet a Vodafone 2,94 milionu.

V Česku je v provozu téměř o třetinu více mobilů, než kolik má obyvatel. Tempo přírůstku nových zákazníků však s nasyceností českého trhu klesá. Nejvíce zákazníků (aktivních SIM karet) za poslední rok přibylo nejmladšímu operátorovi - Vodafone si meziročně polepšil o zhruba 190 tisíc klientů. T-Mobile získal kolem 120 tisíc a Telefónica O2 zhruba 100 tisíc.

I přes nižší počet zákazníků zůstával bývalý Eurotel (nyní Telefónica O2) jedničkou ve výši tržeb. Měl totiž více "lukrativních", zejména firemních klientů, kteří za mobilní služby více utráceli.

Eurotel vstoupil na trh v září 1991 jako první mobilní operátor v tehdejším Československu, šlo o společný podnik státního SPT Telecom a amerického konsorcia Atlantic West. Prvního konkurenta dostal až o pět let později, kdy své služby začala v síti Paegas nabízet společnost RadioMobil (dnešní T-Mobile), společný podnik Českých radiokomunikací a Deutsche Telekom. Třetí konkurent, síť Oskar společnosti Český Mobil, začala fungovat v roce 2000. Kanadská firma TIW ji pak prodala společnosti Vodafone.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy