Svět touží po českých busech. Výrobci rozšiřují provozy

Tomáš Fránek
28. 9. 2007 16:38
Výrobě autobusů se v Česku mimořádně daří
Foto: Iveco

Vysoké Mýto/Brno - České autobusy v zahraničí bodují. Je o ně stále větší zájem a koncern Iveco proto plánuje výrazné zvýšení výroby autobusů ve svém závodě ve Vysokém Mýtě.

Vyplývá to z oznámení, které společnost Iveco poslala na ministerstvo životního prostředí v rámci posuzování vlivu na životní prostředí. Chce totiž rozšířit lakovnu nových autobusů.

Práce pro stovky lidí

Právě navýšení kapacity lakovny se zvýšením výroby autobusů souvisí. Bez tohoto kroku by firma nemohla produkci zvyšovat. Loni vysokomýtský podnik (dříve Karosa) vyrobil 2400 autobusů, letos by výroba mohla dosáhnout asi 2 600 autobusů.

A výroba má podle oznámení firmy dál růst.

"Jedná se o navýšení stávající kapacity výroby autobusů na cílovou kapacitu 3 225 autobusů za rok," uvádí Iveco v oznámení. Kvůli výraznému zvýšení výroby chce firma přijmout téměř čtyři sta nových pracovníků.

Iveco letos v lednu ukončilo výrobu autobusů řady 900, které firma vyráběla v uplynulých deseti letech. Nahradila je novými modely meziměstských autobusů Arway a Crossway. A o tyto autobusy je zájem.

"Hlavním důvodem k navýšení kapacity výroby autobusů a rozšíření stávajícího závodu je zejména zvýšená poptávka na středo a východoevropských trzích a stávající výrobní zařízení svou kapacitou toto navýšení neumožňuje," napsala firma.

Za první pololetí letošního roku na domácí trh dodala firma 122 autobusů. Mnohem více autobusů z Vysokého Mýta skončilo v zahraničí.

Autobusy po celé Evropě

Na Ústecku od 1. srpna nejezdí dvě třetiny autobusových linek
Na Ústecku od 1. srpna nejezdí dvě třetiny autobusových linek | Foto: Topí Pigula

Zahraniční zákazníci byli nejčastěji z Francie, kam společnost prodala 601 vozů, a z Itálie, kam putovalo 290 autobusů. Na slovenský trh prodalo Iveco 90 autobusů.

Už loni firma zaznamenala nejvyšší odbyt od roku 1991.

Výrobě autobusů se daří i u dalších výrobců v Česku. Všichni jejich výrobci za loňský rok hlásili rekordní odbyt. A to díky exportu, který vzrostl o více než třetinu.

SOR Libchavy, druhý největší český výrobce autobusů, tak letos investuje asi 100 milionů korun.

SOR už v roce 2006 vyrobil 410 autobusů, což představuje ve srovnání s předchozím rokem nárůst produkce o více než 60 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Francouzská policie zadržela lupiče podezřelé z milionové krádeže. Jeden předtím ujel na koloběžce

Francouzská policie ve středu brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení klenotnictví Chaumet v Paříží, informovala agentura AFP. Ze známého klenotnictví nedaleko třídy Champs-Elysées v centru francouzské metropole byly v úterý ukradeny šperky a drahokamy v hodnotě mezi dvěma a třemi miliony eur (mezi asi 51 a 77 miliony korun). Podle AFP lupič unikl na koloběžce.

K loupežnému přepadení došlo kolem páté hodiny odpoledne. Muž přijel ke klenotnictví na koloběžce a uvnitř obchodu vytáhl střelnou zbraň. Když šperky a drahé kameny dostal, stejným dopravním prostředkem zase odjel pryč.

Policie zadržela brzy ráno dva podezřelé na dálničním odpočívadle ve francouzském departmentu Moselle. U sebe měli značnou část ukradeného zboží, řekly AFP zdroje z pařížské police a prokuratury. 

Chaumetovo klenotnictví bylo založeno před více než dvěma stoletími. Chaumet byl klenotníkem císaře Napoleona či královny Viktorie. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v německém Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá, informovala ve středu agentura DPA.

"Musíme vycházet z toho, že pět pohřešovaných nebude nalezeno živých," řekl Frank Hyldmar, což je šéf společnosti Currenta, která areál provozuje. Jde podle něj o čtyři zaměstnance jeho firmy a jednoho pracovníka externí společnosti. Hyldmar zároveň vyjádřil soustrast pozůstalým, ačkoliv se smrt nezvěstných ještě nepotvrdila.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se dnes na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul pilot a tři cestující. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii.

Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Jejich státní příslušnost deník neupřesnil.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Zástupci USA a Ruska se v Ženevě dohodli na dalším setkání na konci září, uvedla americká strana. Jednání označila za profesionální a obsažná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy