Svět touží po českých busech. Výrobci rozšiřují provozy

Tomáš Fránek
28. 9. 2007 16:38
Výrobě autobusů se v Česku mimořádně daří
Foto: Iveco

Vysoké Mýto/Brno - České autobusy v zahraničí bodují. Je o ně stále větší zájem a koncern Iveco proto plánuje výrazné zvýšení výroby autobusů ve svém závodě ve Vysokém Mýtě.

Vyplývá to z oznámení, které společnost Iveco poslala na ministerstvo životního prostředí v rámci posuzování vlivu na životní prostředí. Chce totiž rozšířit lakovnu nových autobusů.

Práce pro stovky lidí

Právě navýšení kapacity lakovny se zvýšením výroby autobusů souvisí. Bez tohoto kroku by firma nemohla produkci zvyšovat. Loni vysokomýtský podnik (dříve Karosa) vyrobil 2400 autobusů, letos by výroba mohla dosáhnout asi 2 600 autobusů.

A výroba má podle oznámení firmy dál růst.

"Jedná se o navýšení stávající kapacity výroby autobusů na cílovou kapacitu 3 225 autobusů za rok," uvádí Iveco v oznámení. Kvůli výraznému zvýšení výroby chce firma přijmout téměř čtyři sta nových pracovníků.

Iveco letos v lednu ukončilo výrobu autobusů řady 900, které firma vyráběla v uplynulých deseti letech. Nahradila je novými modely meziměstských autobusů Arway a Crossway. A o tyto autobusy je zájem.

"Hlavním důvodem k navýšení kapacity výroby autobusů a rozšíření stávajícího závodu je zejména zvýšená poptávka na středo a východoevropských trzích a stávající výrobní zařízení svou kapacitou toto navýšení neumožňuje," napsala firma.

Za první pololetí letošního roku na domácí trh dodala firma 122 autobusů. Mnohem více autobusů z Vysokého Mýta skončilo v zahraničí.

Autobusy po celé Evropě

Na Ústecku od 1. srpna nejezdí dvě třetiny autobusových linek
Na Ústecku od 1. srpna nejezdí dvě třetiny autobusových linek | Foto: Topí Pigula

Zahraniční zákazníci byli nejčastěji z Francie, kam společnost prodala 601 vozů, a z Itálie, kam putovalo 290 autobusů. Na slovenský trh prodalo Iveco 90 autobusů.

Už loni firma zaznamenala nejvyšší odbyt od roku 1991.

Výrobě autobusů se daří i u dalších výrobců v Česku. Všichni jejich výrobci za loňský rok hlásili rekordní odbyt. A to díky exportu, který vzrostl o více než třetinu.

SOR Libchavy, druhý největší český výrobce autobusů, tak letos investuje asi 100 milionů korun.

SOR už v roce 2006 vyrobil 410 autobusů, což představuje ve srovnání s předchozím rokem nárůst produkce o více než 60 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy