Student Agency couvá, žluté vlaky na Liberecku nebudou

Ekonomika Ekonomika
8. 6. 2009 12:18
Ve hře zůstávají další firmy
Foto: Student Agency

Liberec - Žlutých vlaků společnosti Student Agency se lidé na Liberecku nedočkají.

Společnosti Keolis Deutschland a Student Agency, které se společně ucházely o zakázku na provozování Jizerskohorské železnice v Libereckém kraji, ze soutěže odstoupily.

Důvodem je obava z nekalého chování státního konkurenta - Českých drah, sdělil dnes ČTK obchodní ředitel Student Agency pro železniční dopravu Jiří Schmidt. Keolis a Student Agency postoupily v soutěži do druhého kole společně právě s ČD a také s Arrivou a Viamontem. Závazné nabídky měly doručit dnes do 09:00.

Nestandardní postup

"Postup Student Agency je značně nestandardní, společnost nemůže znát ceny, s kterými ČD do tendru vstupují, leda že by tato společnost jednala nezákonně a získávala informace nelegální cestou," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Postup Student Agency překvapil taky zástupce Libereckého kraje. „Jediné co můžu prozradit, jsou jména firem, které se do soutěže přihlásily. Je to Viamont, České dráhy a Vogtlandbahn," sdělil Aktuálně.cz radní pro dopravu Martin Sepp (ČSSD)

„Z naší strany jsme se snažili o to, abychom soutěž vypsali co nejčistěji. Mohli se přihlásit taky, nevím, jak bych to jinak komentoval," reagoval na odstoupení Student Agency. Konečné výsledky soutěže by měly být známé na konci srpna.

Vítěz soutěže získá zakázku na 15 let. Od prosince 2011 bude zajišťovat železniční dopravu v celém Frýdlantském výběžku a z Liberce na Jablonec, Tanvald a Harrachov a ze Smržovky do Josefova Dolu.

"Je to zakázka na zajištění zhruba 35 procent objemu železniční dopravy v kraji," upřesnil Prokeš. Liberecký kraj v současné době dotuje železniční dopravu v kraji zhruba 216 miliony korun.

Zatím spíše sliby

Student Agency slibuje zprovoznění svých vlaků už několik let, zatím ale zůstává u slibů. Na konci května tak firma uvedla, že odloží projekt rychlíkového vlakového spojení mezi Ostravou a Prahou. Důvodem jsou prý nejasné podmínky na trhu. Firma přitom tvrdila, že se do výběrového řízení na Liberecku určitě přihlásí.

V dnešních Hospodářských novinách majitel firmy Radim Jančura několikrát zopakoval, že vlaky jsou pro něj prioritou.

"Možná že tu už vznikla taková atmosféra, že se na koleje prostě musím dostat. Kdyby se mi to nepodařilo, asi bych se nemohl podívat do očí lidem, kteří mě zastavují na ulici a drží mi palce. Musel bych se někam odstěhovat. Je to už pro mě otázka cti," řekl Jančura.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy