Strakatí klauni na vymření, chov krav se přestává vyplácet

Strakatí klauni na vymření, chov krav se přestává vyplácet
Mezi pololetími 2009 a 2010 bylo v České republice vybito 30 tisíc krav, to je asi pět procent všech kusů. Důvod? Zemědělcům se před dvěma lety přestala vyplácet výroba mléka.
Výrobní cena za litr mléka je kolem osmi korun, zatímco jeho průměrná výkupní cena byla vloni jen 6,14 korun. To podle ročenky Chov skotu v České republice činí ztrátu až 15 tisíc korun na krávu. Tedy i na tuhle, která si právě drbe záda u speciální "myčky".
Jak to tehdy dopadlo, víme všichni - zemědělci koncem října 2009 na protest ve velkém vylévali mléko do polí.
"Správný podnikatel se ztrátou nepodniká, my ale o cenách nerozhodujeme," shrnuje předseda představenstva akciové společnosti Zemědělský podnik Kvasicko Vojtěch Kubík. Podivnou logiku podnikání v českém zemědělství příliš nechápe ani tohle tele z chovu podniku Kvasicko ve stájích u Střížovic mezi Zlínem a Kroměříží.
Foto: Ludvík Hradilek
Karel Toman
16. 11. 2010 9:25

Kroměříž - U krav je sranda. Jsou zvědavé a zároveň plaché, mezi zemědělskými stroji nápadně elegantní, občas vystřihnou pózu či grimasu jako špičkový klaun.

3O tisíc těchto tvorů za poslední rok museli zemědělci vybít, protože se jejich chov nevyplácí.

Přečtěte si proč.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy