Stovky šéfů mění své smlouvy, aby nepřišli o důchod

Ekonomika Ekonomika
17. 2. 2011 11:40
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu spustilo lavinu změn ve firmách.
Jednatel a ředitel v jedné osobě? Bude ho to stát důchodové roky a nemocenskou. Ilustrační foto.
Jednatel a ředitel v jedné osobě? Bude ho to stát důchodové roky a nemocenskou. Ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Praha - Jednatel a ředitel firmy v jedné osobě? Podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího správního soudu to není možné. Těm, kterých by se takový souběh funkcí týkal, podle něj hrozí, že přijdou o nemocenské či důchody a firmám by mohla být doměřena daň.

Jak informoval server iHned, české firmy proto začaly hromadně měnit smlouvy svých šéfů. "Spustila se lavina. Záležitost, která byla dlouho bagatelizována, se nyní stala nejžhavějším tématem společností," potvrdil serveru Jan Spáčil, advokát z Ambruz & Dark.

Jedním ze způsobů, jak se souběhu vyhnout je podle iHned změna smlouvy ze zaměstnanecké na smlouvu o výkonu funkce. Situací se ve čtvrtek na popud Svazu průmyslu a dopravy zabývá i tripartita na schůzce s vládou.

Podle expertů je ale zapotřebí upravit zákony. "Zákonodárci by měli upravit zákony tak, aby byl souběh funkcí možný a šéfové firem byli z hlediska sociálního zabezpečení zrovnoprávněni s ostatními zaměstnanci," reagoval Waldemar Válek z firmy RIM - CZ.

Podle mluvčího ministerstva financí se situací zabývají právníci i daňová správa.

Situace, kdy člen některého statutárního orgánu firmy je zároveň jejím manažerem, je v českých firmách velmi běžná. Problém se tak nejspíš týká desetitisíců firem. V případě souběhu funkcí nemají šéfové nárok na nemocenskou a odpracovaná doba se jim nezapočítává do odpracovaných let při výpočtu důchodu.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy