Stávkovou pohotovost vyhlásil další podnik, ETA Hlinsko

hp
10. 12. 2009 21:15
Vedení firmy prý nechce jednat o platech a benefitech

Hlinsko v Čechách - Odbory výrobce domácích spotřebičů společnosti ETA Hlinsko dnes vyhlásily kvůli platům stávkovou pohotovost na dobu neurčitou. Vedení firmy totiž podle odborářů nechce vyjednávat o zvýšení platů a chce zaměstnance připravit o bonusy.

V Česku tak po nošovické automobilce Hyundai a brněnských strojírnách Alstom ke stávkové pohotovosti přistoupila další firma, i když tentokrát menšího významu, která není spokojená s přístupem jejího vedení.

Kolektivní vyjednávání o mzdách mezi vedením firmy ETA a společnostmi Etafilter, Plastkov Automotive a Hlinecká servisní, které jsou vzájemně majetkově propojeny, totiž trvá už téměř dva měsíce a zatím nedošlo k žádné dohodě.

"Zástupci zaměstnanců jsou připraveni k dohodě, ale ta je možná pouze v případě, že zaměstnavatel bude ochoten k oboustranně přijatelnému konsenzu," prohlásila předsedkyně odborové organizace Alena Šírová.

Odbory firmy se snaží o to, aby mzdy zůstaly zakotveny v kolektivní smlouvě. Pokud by je totiž ETA vydávala pomocí vnitřního předpisu, odboráři by už o nich v budoucnu nemohli vyjednávat.

Současně odboráři jednají o zvýšení současné průměrné mzdy, která se v podnicích pohybuje kolem osmnácti tisíc korun. V Plastkovu a Hlinecké servisní chtěji plat navýšit o desetinu, v ostatních firmách o 3,22 procenta.

K tomu ještě odbory požadují, aby jim vedení firmy navýšilo i benefity. Celkově by tak náklady na jednoho zaměstnance narostly o čtvrtinu. To ale společnost, kterou před dvěma lety rozdělil nový vlastník firma Benson Oak do několika menších podniků, odmítá, podle ní by výše benefitů měla odpovídat hospodářským výsledkům firmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy