Stávkovou pohotovost vyhlásil další podnik, ETA Hlinsko

hp
10. 12. 2009 21:15
Vedení firmy prý nechce jednat o platech a benefitech

Hlinsko v Čechách - Odbory výrobce domácích spotřebičů společnosti ETA Hlinsko dnes vyhlásily kvůli platům stávkovou pohotovost na dobu neurčitou. Vedení firmy totiž podle odborářů nechce vyjednávat o zvýšení platů a chce zaměstnance připravit o bonusy.

V Česku tak po nošovické automobilce Hyundai a brněnských strojírnách Alstom ke stávkové pohotovosti přistoupila další firma, i když tentokrát menšího významu, která není spokojená s přístupem jejího vedení.

Kolektivní vyjednávání o mzdách mezi vedením firmy ETA a společnostmi Etafilter, Plastkov Automotive a Hlinecká servisní, které jsou vzájemně majetkově propojeny, totiž trvá už téměř dva měsíce a zatím nedošlo k žádné dohodě.

"Zástupci zaměstnanců jsou připraveni k dohodě, ale ta je možná pouze v případě, že zaměstnavatel bude ochoten k oboustranně přijatelnému konsenzu," prohlásila předsedkyně odborové organizace Alena Šírová.

Odbory firmy se snaží o to, aby mzdy zůstaly zakotveny v kolektivní smlouvě. Pokud by je totiž ETA vydávala pomocí vnitřního předpisu, odboráři by už o nich v budoucnu nemohli vyjednávat.

Současně odboráři jednají o zvýšení současné průměrné mzdy, která se v podnicích pohybuje kolem osmnácti tisíc korun. V Plastkovu a Hlinecké servisní chtěji plat navýšit o desetinu, v ostatních firmách o 3,22 procenta.

K tomu ještě odbory požadují, aby jim vedení firmy navýšilo i benefity. Celkově by tak náklady na jednoho zaměstnance narostly o čtvrtinu. To ale společnost, kterou před dvěma lety rozdělil nový vlastník firma Benson Oak do několika menších podniků, odmítá, podle ní by výše benefitů měla odpovídat hospodářským výsledkům firmy.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy