Stavebnictví v srpnu dno nenašlo, bytů bylo o 14 % míň

Karel Toman
7. 10. 2010 9:31
Stavělo se o tři procenta míň, dálnice a soláry ale zdražily stavby o čtvrtinu

Praha - Propad stavebnictví se nezastavil ani na vrcholu sezóny v srpnu. Stavební produkce meziměsíčně skoro stagnovala se sezónně očištěným "růstem" o 0,2 %. Z už tak špatných loňských čísel však dál meziročně klesla o 2,1 %.

Po očištění o vliv počtu pracovních dní pak stavební výroba klesla dokonce o 3,3 %. Letošní srpen měl totiž oproti loňsku jeden pracovní den k dobru.

Vyplývá to z dnes zveřejněných čísel Českého statistického úřadu.

Stavby zdražily dálnice a elektrárny

Stavební úřady podle nich vydaly meziročně o 2,8 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota vzrostla o 14,8 %. Bylo zahájeno meziročně o 13,6 % bytů méně. Dokončeno bylo o 14,8 % bytů méně.

Objevují se ale rozdíly. Zatímco produkce v pozemním stavitelství klesla meziročně o 5,6 %, inženýrského stavitelství naopak vzrostlo o 4,6 %. Liší se i vývoj ve stavbě bytů. Zatímco počet zahájených bytů v srpnu 2010 meziročně poklesl o 13,6 % a dosáhl hodnoty 2 794 bytů, počet zahájených bytů v rodinných domech meziročně vzrostl o 2,6 %.

Výrazně se také zvýšila cena povolených staveb. Jejich orientační hodnota za srpen 2010 činila 40 miliard korun. V porovnání se stejným obdobím roku 2009 tak vzrostla o 14,8 %.

Na nové výstavbě vzrostla oproti loňskému srpnu dokonce o 26,6 % na 30,5 miliardy. "A to především v důsledku vydaných povolení na finančně nákladné stavby dopravní infrastruktury a stavby pro energetiku, zejména fotovoltaické elektrárny," píše ČSÚ.

Počet vydaných stavebních povolení se v srpnu 2010 meziročně snížil o 2,8 %, stavební úřady jich vydaly 10 087. Na nové stavby bylo vydáno 5 421 stavebních povolení, pro změny dokončených staveb 4 666 stavebních povolení.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy