Zatímco v květnu loňského roku zaznamenalo stavebnictví pokles o téměř 3 procenta, letošní máj byl daleko úspěšnější. Obor rostl o 11 procent, dobrá čísla vykázaly všechny druhy stavebních prací.
O více než deset procent si polepšila nová výstavba, rekonstrukce a modernizace, o celých dvacet procent vzrostl segment oprav a udržování.
I zaměstnanost v oboru stavebnictví se dočkala dobrých výsledků. Pracuje v něm o téměř jedno procento více lidí a reálná mzda meziročně "posílila" o 8,7 procenta.
Více staveb, méně povolení
Na druhou stranu se však zpomalilo tempo vydávání stavebních povolení. V květnu 2006 vydaly úřady 12 469 stavebních povolení, což je však meziroční pokles o 4,4 procenta.
Pokud všechny stavby proběhnou dle plánů, hodnota staveb, které se realizují na základě těchto povolení, dosáhne 51,7 miliardy korun.
Stavebnictví však i nadále zůstává velmi fluktuujícím oborem.
"Statistika stavebnictví podléhá ohromné rozkolísanosti. Stačí, aby se změnila sazba DPH u staveb, a na několik let je do statistiky vneseno umělé rozvlnění," říká k tomu Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance.
Daň na průměrný byt
U nové výstavby bytových budov činí průměrná rozloha bytu 127,5 metrů čtverečních a orientační cena takového metru je 18,6 tisíc korun.
"Pokud by se v budoucnu realizovala vyšší daň stavebních prací u větších bytů, tak jak ji politici připravili, tak by to navzdory slovům politiků zasáhlo i ceny průměrně velkých nových bytů," dodává Pikora.
Z více než dvanácti tisíc povolení bylo vydáno 3 857 na stavbu nových bytů, což je o 181 více než v roce 2005. Orientační cena bytů v nových domech tak dle statistického úřadu dosahuje téměř 8 miliard korun.