Stavební spořitelny nemusí platit obří pokutu

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 2. 2009 9:55
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Antimonopolního úřadu.

Brno - Šest českých stavebních spořitelen definitivně nemusí platit pokutu 55 milionů korun. Tu jim za údajnou nedovolenou výměnu informací uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Původní částka navíc dosahovala 484 milionů korun, po odvoláních spořitelen úřad částku snížil.

Úřadu se nelíbilo, že Českomoravská stavební spořitelna, Stavební spořitelna ČS, Modrá pyramida, Raiffeisen, Hypo a Wüstenrot sdílely určité informace. Krajský soud v Brně už vloni tuto sankci zrušil a tím, že k porušení zákona nedošlo.

Úřad neprokázal, že tímto sdílením informací, z nichž byla navíc řada veřejně dostupná, došlo k ovlivnění trhu.

Proti tomuto rozhodnutí však podal Antimonopolní úřad kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten ji zamítl. Antimonopolní nyní musí vydat nové rozhodnutí, které se bude řídit rozhodnutím Krajského soudu, kterému dal Nejvyšší správní soud za pravdu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 33 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy