Státní pokladna je skoro 100 miliard v mínusu

Veronika Skálová Veronika Skálová
1. 10. 2010 14:00
Vloni byl schodek na konci září 87,3 miliardy.

Praha - Takřka stomiliardového schodku dosáhlo státní hospodaření na konci letošního září. V loňském roce byl přitom ve stejném období rozpočet 87,3 miliardy v minusu. Informovalo o tom ministerstvo financí.

"Podle údajů na účtech Ministerstva financí vedených v ČNB dosáhly ke konci září 2010 celkové příjmy státního rozpočtu 745,9 miliard korun, celkové výdaje 845,5 miliard korun a schodek hospodaření 99,6 miliard korun," uvedlo ministerstvo.

Příjmy státní pokladny se ve srovnání s loňským rokem zvýšily o 19,2 miliardy korun, tedy o 2,6 procenta. Ve skutečnosti však byly mnohem vyšší. Ministerstvo totiž loni v únoru přelilo do rozpočtu téměř 32 miliard korun z rezervních fondů, aby snížilo schodek státního rozpočtu.

"Bez vlivu této částky by celkové příjmy za leden až září 2010 byly meziročně výrazně vyšší," konstatuje zpráva ministerstva.

Z daňového hlediska se plnění rozpočtu oproti loňskému roku zlepšilo, na konci září bylo o 10,7 procentního bodu lepší než o rok dřív.

Zvýšily se však také výdaje a to o 3,9 procenta, zatímco ministerstvo financí počítalo se zvýšením o 3,3 procenta.

"Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Ve schváleném rozpočtu jsou zapracovány ve výši 433,8 miliardy korun, což představuje 36,6 procenta všech rozpočtovaných výdajů a o 1,0 procento více než skutečnost dosažená v roce 2009," říká zpráva.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy