Státní pokladna je skoro 100 miliard v mínusu

Veronika Skálová Veronika Skálová
1. 10. 2010 14:00
Vloni byl schodek na konci září 87,3 miliardy.

Praha - Takřka stomiliardového schodku dosáhlo státní hospodaření na konci letošního září. V loňském roce byl přitom ve stejném období rozpočet 87,3 miliardy v minusu. Informovalo o tom ministerstvo financí.

"Podle údajů na účtech Ministerstva financí vedených v ČNB dosáhly ke konci září 2010 celkové příjmy státního rozpočtu 745,9 miliard korun, celkové výdaje 845,5 miliard korun a schodek hospodaření 99,6 miliard korun," uvedlo ministerstvo.

Příjmy státní pokladny se ve srovnání s loňským rokem zvýšily o 19,2 miliardy korun, tedy o 2,6 procenta. Ve skutečnosti však byly mnohem vyšší. Ministerstvo totiž loni v únoru přelilo do rozpočtu téměř 32 miliard korun z rezervních fondů, aby snížilo schodek státního rozpočtu.

"Bez vlivu této částky by celkové příjmy za leden až září 2010 byly meziročně výrazně vyšší," konstatuje zpráva ministerstva.

Z daňového hlediska se plnění rozpočtu oproti loňskému roku zlepšilo, na konci září bylo o 10,7 procentního bodu lepší než o rok dřív.

Zvýšily se však také výdaje a to o 3,9 procenta, zatímco ministerstvo financí počítalo se zvýšením o 3,3 procenta.

"Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Ve schváleném rozpočtu jsou zapracovány ve výši 433,8 miliardy korun, což představuje 36,6 procenta všech rozpočtovaných výdajů a o 1,0 procento více než skutečnost dosažená v roce 2009," říká zpráva.

 

Právě se děje

před 28 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy