Státní ekonomika na tom bude hůř než my sami, věří Češi

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 2. 2011 9:31
Statistický úřad měřil důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku
Není vhodný čas pro velké nákupy, ale ani na spoření, myslí si spotřebitelé.
Není vhodný čas pro velké nákupy, ale ani na spoření, myslí si spotřebitelé. | Foto: Veronika Skálová

Praha - Venku pošmourno, jaro ještě daleko, kdo by za těchto podmínek vyhlížel s nadějí do budoucna. Nepříliš dobrá nálada se zřejmě odráží i v hodnocení finanční situace. Důvěra v domácí ekonomiku se totiž v únoru oproti lednu snížila, jak zjistil při svém pravidelném průzkumu Český statistický úřad.

Celkově klesl indikátor důvěry o 1,5 bodu, stále je ale o 8,1 bodu výše než před rokem, kdy byla hodnota velmi nízká.

U podnikatelů se ukazatel od ledna snížil o 1,5 bodu, ve srovnání s loňským únorem je ale o 10,5 bodu výše. V průmyslu a stavebnictví podnikatelé za měsíc své hodnocení situace a budoucnosti příliš nezměnili, v obchodu se hodnocení zvýšilo o 3,3 bodu, naopak vybraná odvětví služeb své očekávání do budoucna snížila o 0,7 bodu.

Poradenská společnost PrisewaterhouseCoopers před nedávnem provedla celosvětový průzkum názorů generálních ředitelů. Ti téměř z poloviny věří, že jejich firma letos poroste. "Dobrou zprávou pro české podnikatele je především optimismus představitelů rakouských a zejména německých firem, neboť české podniky působí často jako jejich subdodavatelé," připomněl průzkum Jiří Moser, vedoucí partner společnosti v České republice.

O něco méně než podnikatelé věří české ekonomice spotřebitelé, u nichž podléhá tento index obvykle větším výkyvům než u podnikatelů. Jejich důvěra se snížila o 1,7 bodu a stejně poklesla i ve srovnání s loňským rokem. Chystají se méně spořit, než plánovali v lednu, ale myslí si, že celková ekonomická situace se zhorší víc než jejich osobní finance. Respondenti nepovažují současnost za příliš vhodnou k velkým nákupům.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy