Státní ekonomika na tom bude hůř než my sami, věří Češi

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 2. 2011 9:31
Statistický úřad měřil důvěru podnikatelů a spotřebitelů v ekonomiku
Není vhodný čas pro velké nákupy, ale ani na spoření, myslí si spotřebitelé.
Není vhodný čas pro velké nákupy, ale ani na spoření, myslí si spotřebitelé. | Foto: Veronika Skálová

Praha - Venku pošmourno, jaro ještě daleko, kdo by za těchto podmínek vyhlížel s nadějí do budoucna. Nepříliš dobrá nálada se zřejmě odráží i v hodnocení finanční situace. Důvěra v domácí ekonomiku se totiž v únoru oproti lednu snížila, jak zjistil při svém pravidelném průzkumu Český statistický úřad.

Celkově klesl indikátor důvěry o 1,5 bodu, stále je ale o 8,1 bodu výše než před rokem, kdy byla hodnota velmi nízká.

U podnikatelů se ukazatel od ledna snížil o 1,5 bodu, ve srovnání s loňským únorem je ale o 10,5 bodu výše. V průmyslu a stavebnictví podnikatelé za měsíc své hodnocení situace a budoucnosti příliš nezměnili, v obchodu se hodnocení zvýšilo o 3,3 bodu, naopak vybraná odvětví služeb své očekávání do budoucna snížila o 0,7 bodu.

Poradenská společnost PrisewaterhouseCoopers před nedávnem provedla celosvětový průzkum názorů generálních ředitelů. Ti téměř z poloviny věří, že jejich firma letos poroste. "Dobrou zprávou pro české podnikatele je především optimismus představitelů rakouských a zejména německých firem, neboť české podniky působí často jako jejich subdodavatelé," připomněl průzkum Jiří Moser, vedoucí partner společnosti v České republice.

O něco méně než podnikatelé věří české ekonomice spotřebitelé, u nichž podléhá tento index obvykle větším výkyvům než u podnikatelů. Jejich důvěra se snížila o 1,7 bodu a stejně poklesla i ve srovnání s loňským rokem. Chystají se méně spořit, než plánovali v lednu, ale myslí si, že celková ekonomická situace se zhorší víc než jejich osobní finance. Respondenti nepovažují současnost za příliš vhodnou k velkým nákupům.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy