Soud: Úřad práce nesmí kontrolovat tajně

Tomáš Fránek
17. 10. 2006 0:00
Brno - Už žádné kontroly úřadů práce bez vědomí šéfů či majitelů firem. A když už udělí pokutu, tak ji také musí řádně zdůvodnit.
Úřad práce. Ilustrační foto
Úřad práce. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Když přišli pracovníci Úřadu práce v Olomouci do jedné z místních firem na kontrolu, nedozvěděli se o tom majitelé firmy. A úřad práce na jedné straně správní řízení s firmou bez zdůvodnění zastavil, na straně druhé jí ve stejném rozhodnutí udělil pokutu

Firma tak dostala pokutu deset tisíc korun za porušení zákoníku práce. Jedna z jejích pracovnic zaučující se na účetním programu totiž nedostala pracovní smlouvu a za práci nedostala ani žádný plat.

Kde je zdůvodnění?

Postup úřadu práce posvětilo jak ministerstvo práce a sociálních věcí, tak Městský soud v Praze.

Infobox

JAK SE KONTROLUJE

  • Od loňského července kontroluje u zaměstnavatelů dodržování zákoníku práce, zákona o mzdě, o platu, o kolektivním vyjednávání a o cestovních náhradách oblastní inspektorát práce. V kompetenci úřadů práce tak zbyly postihy za porušování zákona o zaměstnanosti či insolvenci, tedy neschopnosti zaměstnavatele uhradit pracovníkům mzdu.
  • Úřady práce také kontrolují například nelegální zaměstnávání, diskriminaci zájemců o práci nebo smlouvy, na jejichž základě dostávají zaměstnavatelé finance v rámci aktivní politiky zaměstnanosti.
  • Za prvních šest měsíců letošního roku ve 270 případech firmy po celé zemi porušily podmínky zaměstnávání cizinců, kteří pracovali například bez povolení k pobytu či zaměstnání.
  • Takzvaný švarcsystém, zaměstnávání lidí na živnostenský list, v první polovině roku kontroloři odhalilI u 246 zaměstnavatelů.
  • Zaměstnavatelé se také dopustili 146 případů diskriminace při přijímání nových pracovníků. V 74 případech porušili zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti, nečastěji nepředložili ve stanovené lhůtě úřadů práce písemný seznam dluhů za mzdy všech zaměstnanců.

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) ale došlo k poškození práv firmy a rozhodnutí městského soudu, které potvrdilo jak postup úředníků, tak udělení pokuty, NSS zrušil a vrátil mu celou záležitost k došetření.

A v rozhodnutí, které je součástí sbírek nejdůležitějších rozhodnutí soudu, soudci NSS uvedli, jak mají úřady práce při kontrolách postupovat.

Inkriminované rozhodnutí, které řízení zastavilo a zároveň udělilo pokutu, soudci označili za nepřezkoumatelné. Firma se proti němu vlastně nemohla nijak bránit.

"Rozhodnutí úřadu práce postrádá jakékoliv odůvodnění. Je vyloučeno, aby správní orgán - při rozhodování o jednom skutku - prvním výrokem řízení zastavil a druhým výrokem téhož rozhodnutí věcně rozhodl," uvedl Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí.

Zástupci firmy také uvedli, že jim nebylo osobně oznámeno zahájení kontroly, nemohli se seznámit s obsahem kontrolního protokolu a nedostali ani kopii zápisu. Úřad práce, ministerstvo práce a sociálních věcí i městský soud navíc odmítly návrhy na výslech dalších svědků s tím, že cokoliv, co by se od protokolu odchylovalo, by bylo účelovou lží.

Soudci Nejvyššího správního soudu ale uvedli, že povinnost oznámit kontrolu vychází ze zákona o státní kontrole a nesmí se obcházet.

Obrana musí být

"Z žádného ustanovení zákona o státní kontrole nevyplývá požadavek, aby kontrolovaná osoba byla vždy fyzicky přítomna provádění kontroly. Je ovšem vyloučeno, aby v případě kontroly prováděné úřadem práce nebyly o jejím zahájení vyrozuměny statutární orgány kontrolované společnosti nebo jiná odpovědná osoba," uvedli soudci v rozhodnutí.

Oznámení o kontrole je totiž podle soudu důležité proto, aby firmy i podnikatelé mohli bránit svá práva.

Za prvních šest měsíců celkem uskutečnili úředníci po celé zemi téměř šest tisíc kontrol, ve více než polovině žádná pochybení nezjistili.

Celkem pak uložily zaměstnavatelům téměř šest set padesát pokut ve výši 17,4 milionu korun. Nejčastěji podniky porušovaly zákon o zaměstnanosti, kontroloři zjistili přes 2 300 pochybení.

Nejvíce pochybení kontroloři našli ve středních firmách s více než 25 zaměstnanci, které neodváděly povinné odvody za zaměstnávání zdravotně postižených. Nejvíc pokut ale zaplatily malé firmy, které mají méně než dvacet pět pracovníků.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

V podnicích s více než 25 zaměstnanci musejí handicapovaní tvořit nejméně čtyři procenta pracovníků. Pokud zde nepracují, musí od nich zaměstnavatel nakoupit výrobky nebo do státního rozpočtu za každého nepřijatého pracovníka odvádět 2,5násobek průměrné hrubé mzdy.

Cizinci a diskriminace

Firmy také porušovaly zákon při zaměstnávání cizinců, nevyplácely mzdy nebo diskriminovaly lidi při přijímání do nového zaměstnání.

Právě nelegální zaměstnávání a diskriminace při přijímání nových zaměstnanců byly nejčastějšími prohřešky za prvních devět měsíců letošního roku například na Mostecku.

Tam kontroloři odhalili 44 lidí bez pracovní smlouvy nebo povolení k práci u 21 zaměstnavatelů. Firmám mohou uložit pokutu až do výše dvou milionů korun, občan pracující nelegálně zaplatí maximálně deset tisíc korun.

Právě na Mostecku  kontroloři budou firmy prověřovat společně s policií. "V září jsme podepsali smlouvu o součinnosti při výkonu kontrolní činnosti s policií. Minimálně dvakrát do roka tak vyrazí na kontroly smíšené kontrolní skupiny," uvedla Jana Šmejcová z mosteckého úřadu práce.

 

Právě se děje

Další zprávy