Sopka, sníh a dieta ČSA sebraly Letišti Praha rekord

Ekonomika Ekonomika
31. 1. 2011 11:41
Letiště Praha obsloužilo vloni 11,5 milionu cestujících. Nejvíc se létalo do Británie.
Foto: Jan Langer

Praha - Islandská sopka, evropský sníh a redukční dieta ČSA připravily Letiště Praha o rekord v počtu odbavených cestujících.
Letiště Praha oznámilo, že v roce 2010 obsloužilo přesně 11 556 858 cestujících. Je to zhruba stejné číslo jako rok předtím.

"Výsledky letiště byly významně ovlivněny dubnovým přerušením leteckého provozu nad Evropou v důsledku erupce islandské sopky (úbytek 200 000 cestujících pro Letiště Praha)," uvádí firma v prohlášení. Přidává dále, že další výpadky nastaly kvůli sněhovým kalamitám na řadě evropských letišť (90 000 cestujících) a plánovaná redukce málo výnosných linek Českých aerolinií, největšího dopravce, který používá ruzyňské letiště.

"V tomto roce očekáváme nárůst počtu odbavených cestujících o 2 procenta," uvedl Jiří Pos, vrchní ředitel pro letecký obchod a provoz a člen představenstva Letiště Praha.

Přistání a vzletů se na pražském letišti uskutečnilo v minulém roce 156 tisíc, o téměř pět procent méně než rok předtím.

Den D: 17. září

Největší zájem o cestování letadlem byl mezi cestujícími v srpnu, nejrušnějším dnem bylo 17. září s téměř 47 000 pasažéry. Průměrně prošlo branami letiště každý den 31600 pasažérů.

Prvenství mezi leteckými společnostmi s nejvyšším počtem cestujících si v loňském roce opět udržely České aerolinie. Jejich podíl na celkovém počtu odbavených pasažérů činil 43%. Dalšími důležitými společnostmi pro letiště v Praze byly Travel Service, Wizz Air, britský easyJet a německá Lufhansa.

Velká většina pasažérů z Letiště Praha využila již tradičně lety po Evropě, které se na celkovém provozu podílely 90, 5 %. Nejčastěji cestující létali na linkách mezi Prahou a Velkou Británií (1,2 milionu) a Prahou a německými destinacemi (1,1 milionu). Třetí místo v nejfrekventovanějších destinacích patří Francii (889 tis.). Čtvrtá je Itálie s počtem 839 tis. cestujících. Jako páté se umístilo Rusko s 735 tis. cestujícími.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy