Slováci dělají více aut než Češi. V přepočtu na člověka

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
12. 10. 2011 16:23
Slováci vyrábějí 103 aut na tisíc obyvatel, my pouze 102
Nejznámějším vyráběným autem na Slovensku je Kia Cee´d
Nejznámějším vyráběným autem na Slovensku je Kia Cee´d | Foto: Kia

Brusel - Největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele bylo v Evropské unii v loňském roce Slovensko. Česká republika byla s nepatrným odstupem druhá.

Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Na Slovensku činila výroba 103 vozů na tisíc obyvatel, zatímco v Česku to bylo 102 vozů na tisíc obyvatel. V celé EU dosahovala produkce 36 vozů na tisíc obyvatele, napsala ACEA.

Slovensko mělo větší meziroční nárůst

Sdružení již dříve uvedlo, že celková výroba motorových vozidel v Evropské unii v loňském roce stoupla o 11,1 procenta na 16,9 milionu vozů. V České republice se výroba podle jeho údajů zvýšila o 9,5 procenta na 1,076 milionu vozů a na Slovensku o více než pětinu na 557 000 vozů.

Na Slovensku se auta vyrábějí v bratislavském závodě Volkswagen, dále pak v továrně Kia v Žilině a v Trnavě, odkud vyjíždějí Citroëny a Peugeoty.

Letos se v České republice vyrobí ještě zhruba o sto tisíc automobilů více než v loňském roce, výroba totiž stoupá jak ve Škodě Mladá Boleslav, tak i v závodě Hyundai v Nošovicích. Jen v kolínské továrně TPCA produkce mírně klesla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy