Skládací kolo je hit, Esku z Česka vystřídali Britové

Tomáš Fránek
8. 6. 2011 5:30
Skládací kola se znovu prodávají po tisících, existují modely pro Česko
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem | Foto: Radek Pecák

Brno - Lidé po celém světě znovu přicházejí na chuť výrobku, který proslavil Československo v sedmdesátých a osmdesátých letech - skládacím kolům.

Skládací kola se tak znovu prodávají po tisících kusech, nejvíce je kupují Japonci, Korejci a Němci.

Existují už dokonce speciální skládačky určené pro český trh, tedy uzpůsobené pro horší podmínky českých a moravských silnic a cest.

V Česku přitom dodnes jezdí tisíce skládaček Eska, kola se pořád ještě dají za levný peníz koupit na internetu. To se přitom nedá říct o žádném jiném typu kola. A po letech, kdy se skládačky skoro neprodávaly, si nyní v obchodech v Česku skládací kola kupují stovky lidí.

Lidé si musí počkat

Trh se ale od časů legendárních českých skládaček z Chebu změnil.

Kdysi slavná firma Eska, která v dobách největší slávy nestíhala pokrýt zájem lidí a vyráběla speciální skládací kola i pro Velkou Británii, už neexistuje, zkrachovala.

Trh tak ovládají dvě firmy z Velké Británie a USA a ceny skládacích kol jsou velmi vysoké. Třeba kolo Dahon Vitesse DD21, vyrobené speciálně pro český trh, stojí přes 18 tisíc korun.

Zájem o skládací kola ve světě je přitom podle britské společnosti Brompton, která skládací kola podle patentu zaregistrovaného už v roce 1979 vyrábí na předměstí Londýna, velký a zákazníci si musí počkat.

"Kola dodáváme do 38 zemí, největší poptávka je z Japonska, Jižní Koreje a Německa. Na kola si kvůli zájmu musí lidé počkat šest týdnů," uvedla britská firma. Ta ročně vyrobí na 30 tisíc kol a navzdory krizi má firma čistý zisk 4,3 milionu liber.

Zájem poroste

Společně s Brity ovládá světový trh společnost Dahon, kterou založil David T. Hon a jejíž ředitelství sídlí v Los Angeles v Kalifornii. Kol se značkou Dahon, které se montují také v Česku v severomoravské Studénce, se prodalo už na dva miliony kusů.

 

Trh se skládacími koly navíc poroste i dál.

"Většina světové populace žije ve velkých městských aglomeracích, kde jsou problémy s dopravou a životním prostředím. Mnoho lidí tak skládací kolo využije každý den, zatímco horské vytáhne z garáže jenom několikrát do roka," řekl ředitel společnosti Brompton Bude Butler-Adams.

Firmy navíc investují do novinek - Brompton připravuje elektrokolo, skládací elektrokola dodávají na trh i další výrobci.

 

Právě se děje

před 26 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 28 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy