Skládací kolo je hit, Esku z Česka vystřídali Britové

Tomáš Fránek
8. 6. 2011 5:30
Skládací kola se znovu prodávají po tisících, existují modely pro Česko
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem
Elektrokola v první prodejně v Praze, která se specializuje na vozidla poháněná elektrickým proudem | Foto: Radek Pecák

Brno - Lidé po celém světě znovu přicházejí na chuť výrobku, který proslavil Československo v sedmdesátých a osmdesátých letech - skládacím kolům.

Skládací kola se tak znovu prodávají po tisících kusech, nejvíce je kupují Japonci, Korejci a Němci.

Existují už dokonce speciální skládačky určené pro český trh, tedy uzpůsobené pro horší podmínky českých a moravských silnic a cest.

V Česku přitom dodnes jezdí tisíce skládaček Eska, kola se pořád ještě dají za levný peníz koupit na internetu. To se přitom nedá říct o žádném jiném typu kola. A po letech, kdy se skládačky skoro neprodávaly, si nyní v obchodech v Česku skládací kola kupují stovky lidí.

Lidé si musí počkat

Trh se ale od časů legendárních českých skládaček z Chebu změnil.

Kdysi slavná firma Eska, která v dobách největší slávy nestíhala pokrýt zájem lidí a vyráběla speciální skládací kola i pro Velkou Británii, už neexistuje, zkrachovala.

Trh tak ovládají dvě firmy z Velké Británie a USA a ceny skládacích kol jsou velmi vysoké. Třeba kolo Dahon Vitesse DD21, vyrobené speciálně pro český trh, stojí přes 18 tisíc korun.

Zájem o skládací kola ve světě je přitom podle britské společnosti Brompton, která skládací kola podle patentu zaregistrovaného už v roce 1979 vyrábí na předměstí Londýna, velký a zákazníci si musí počkat.

"Kola dodáváme do 38 zemí, největší poptávka je z Japonska, Jižní Koreje a Německa. Na kola si kvůli zájmu musí lidé počkat šest týdnů," uvedla britská firma. Ta ročně vyrobí na 30 tisíc kol a navzdory krizi má firma čistý zisk 4,3 milionu liber.

Zájem poroste

Společně s Brity ovládá světový trh společnost Dahon, kterou založil David T. Hon a jejíž ředitelství sídlí v Los Angeles v Kalifornii. Kol se značkou Dahon, které se montují také v Česku v severomoravské Studénce, se prodalo už na dva miliony kusů.

 

Trh se skládacími koly navíc poroste i dál.

"Většina světové populace žije ve velkých městských aglomeracích, kde jsou problémy s dopravou a životním prostředím. Mnoho lidí tak skládací kolo využije každý den, zatímco horské vytáhne z garáže jenom několikrát do roka," řekl ředitel společnosti Brompton Bude Butler-Adams.

Firmy navíc investují do novinek - Brompton připravuje elektrokolo, skládací elektrokola dodávají na trh i další výrobci.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy