Sirup a voda. Češi se vrací ke starým zvykům

Tomáš Fránek
27. 4. 2011 15:00
Češi mění své zvyky, minerálky střídá voda, sirupy a nealko pivo
Výrobci minerálek se domnívají, že jim prodeje snižuje kampaň propagující vodu z kohoutku.
Výrobci minerálek se domnívají, že jim prodeje snižuje kampaň propagující vodu z kohoutku. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Brno - Trh s nealko nápoji v Česku, na kterém lidé ročně utratí přes 50 miliard korun, se mění.

Limonády a minerální vody totiž dostávají konkurenci - lidé více pijí obyčejnou vodu, do módy se znovu vrací sirupy a raketově roste prodej nealko piva.

Lidé totiž začali - podobně jako u nákupu dalších potravin - šetřit a třeba sirupy a obyčejná voda z kohoutku pro mnohé zákazníky představují levnější variantu, než je nákup minerálních vod.

Dalším důvodem je také ostrý konkurenční boj - podle výrobců nealko nápojů totiž stojí za kampaní propagující pití vody z kohoutků také velké vodárenské firmy, které mají zájem na co největší spotřebě vody.

Do kampaně za pití vody z kohoutků a propagaci restaurací, kde je taková voda k dostání, se tak zapojil vodárenský gigant Veolia, která vlastní vodárny dodávající vodu čtyřem milionům lidí v Česku.

A do třetice - stále více lidí si také vyrábí limonády doma. Řetězce s elektronikou a domácími potřebami totiž prodávají stále více automatů, které umožňují výrobu domácí sodovky.

Čísla ukazují, že lidé svoje návyky mění

Trh s nealko nápoji se tak posledního průzkumu společnosti GfK propadl o 2,5 procenta. A to přesto, že rostl počet domácností, které nealko nápoje kupovaly - 98 % všech českých domácností alespoň 1x za půl roku nakoupilo některý ze studených nealkoholických nápojů.

Podle průzkumu se nejvíc snížil prodej limonád a stagnoval prodej minerálních vod. Naopak vyšší domácí spotřebou se podle průzkumu mohou pochlubit džusy, ledové čaje a opětovné oživení zájmu zažívají sirupy a práškové nápoje.

Prodejci nápojů potvrzují, že lidé v poslední době nakupují více sirupy. "V Česku se sirupy vždy prodávaly více než jinde, ale i tento trh zažil pod tlakem výrobců ochucených minerálních vod útlum. Ale poslední měsíce evidujeme znovu velký zájem," uvedl Karel Možný, který provozuje velkosklady s nápoji.

Zvýšený zájem o sirupy evidují i výrobci.

Do boje na trhu s nealko nápoji navíc výrazně zasahuje také obliba nealkoholického piva. Jeho prodej u jednotlivých pivovarů roste v řádech desítek procent. Od roku 2000 se obliba nealko piva zvýšila asi šestkrát.

Češi a Moravané utratí ročně za nealko nápoje přes 50 miliard korun, výroba se odhaduje na necelé tři miliardy litrů ročně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy