Seznam 26 solárních rychlíků. Já to nejsem, říká Dvořák

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
6. 3. 2013 6:50
Deník Insider přinesl seznam společností, které získaly licenci rekordně rychle
Šéf Českého aeroholdingu Dvořák (na snímku v popředí)
Šéf Českého aeroholdingu Dvořák (na snímku v popředí) | Foto: Jan Langer

Praha - Energetický regulační úřad má seznam 26 firem, které získaly licenci na solární elektrárnu v poslední den roku 2010, v době vrcholícího solárního boomu. Dokument otisknul deník Insider ve svém úterním vydání.

Mezi firmami je i RenoEnergie, jejíž majoritním vlastníkem je šéf Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák. Ten ale údaje ERÚ zpochybil a popřel, že by patřil mezi solární "rychlíky". V úterý večer předal redakci Aktuálně.cz doklady svědčící o tom, že data ERÚ jsou chybná.

ERÚ poskytl deníku Insider seznam fotovoltaických firem, jež uspěly v samém finiši solárního boomu na Silvestra roku 2010. Byl to poslední den, kdy mohli solární investoři dosáhnout na vysoké výkupní ceny, pokud získali licenci na provoz své elektrárny.

Jde o omyl, tvrdí Dvořák

Podle údajů ERÚ se dvěma společnostem se podařil husarský kousek. ERÚ jim udělil licenci 31. prosince 2010, ačkoliv o ni požádali pouhý den předtím.

Jedním z úspěšných investorů byla podle ERÚ právě RenoEnergie. Miroslav Dvořák, majoritní vlastník, byl tehdy v čele představenstva státní letecké společnosti ČSA a také Letiště Praha.

Podle Dvořáka jde ale o omyl.

"Obě naše elektrárny mají licenci z roku 2009," tvrdí. Podle dokladu, který redakci poslal, obě solární elektrárny RenoEnergie, tedy zdroje v Troskotovicích a Hodonicích na Znojemsku, zahájily provoz už v roce 2009 a ERÚ licenci všech zdrojů této firmy, tedy jak obou solárních, tak malých vodních elektráren, potvrdil v rozhodnutí ze září 2010.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková nebyla schopna v úterý večer rozpor vysvětlit. "Pošlete nám dotaz v pracovní době, prověříme to," řekla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy