Schodek rozpočtu roste, už přesáhl 76 miliard

Ekonomika Ekonomika
3. 8. 2009 14:05
Výrazně klesly příjmy z hlavních daní i pojistného
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dvojnásobný než jaký měl být podle schváleného rozpočtu na konci celého roku. Takový je ke konci července schodek českého státního rozpočtu. Podle ministerstva financí dosáhl už 76,2 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci července dosáhly 586,8 miliardy, výdaje 663 miliardy korun.

Na poklesu příjmů se podle ministerstva financí podílely především chybějící daně a poplatky. Stát vybral méně než vloni u všech "velkých" daní - tedy DPH, spotřební daně a daně z příjmů právnických i fyzických osob.

Zatímco podle rozpočtu z loňského prosince se měly příjmy z daní a poplatků meziročně zvýšit o 9,4 procenta, ve skutečnosti klesly o 11,1 procenta, tedy o 35,2 miliardy.

Výrazně (o 14,4 miliardy) klesly také příjmy z pojistného na sociální zabezpečení - meziročně jsou nižší o 6,4 procenta. Rozpočet přitom počítal s meziročním růstem 2,9 procenta.

Výdaje státního rozpočtu vzrostly meziročně o 44,5 miliardy, což je o 7,2 procenta. Schválený rozpočet po změnách předpokládal nárůst o 9,7 procenta.

Největším objemem se na výdajích podílejí sociální dávky - tvoří 36,6 procenta plánovaných výdajů.

Hospodaření rozpočtu v samotném červenci skončilo schodkem 7,9 miliardy korun (vloni v červenci to bylo 14,9 miliardy). Za celé první pololetí je však výsledek horší o 85,4 miliardy (vloni ke konci července totiž rozpočet vykazoval přebytek 9,3 miliardy).

Schválený rozpočet počítal za celý letošní rok s deficitem 38,3 miliardy korun, kvůli ekonomické krizi však schodek podle zatím posledních odhadů ministerstva financí naroste na zhruba 165 miliard. Topolánkova vláda totiž počítala s růstem ekonomiky o 4,8 procenta, nejnovější prognóza ministerstva naopak odhaduje propad HDP o 4,3 procenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy