Rusové chtějí v Česku stavět továrnu na jaderné palivo

Ekonomika Ekonomika
13. 10. 2009 9:46
Výstavbu továrny plánuje současný dodavatel paliva pro Dukovany.
Tvel už nyní dodává palivo pro Dukovany, od příštího roku i pro Temelín
Tvel už nyní dodává palivo pro Dukovany, od příštího roku i pro Temelín | Foto: Tomáš Adamec

Praha - V Česku by měla vyrůst nová továrna na jaderné palivo. Postavit ji plánuje ruská společnost Tvel, která nyní dodává palivové články pro jadernou elektrárnu v Dukovanech. Informovaly o tom úterní Hospodářské noviny.

Tvel, v němž má podíl i ruský stát, bude navíc od příštího roku dodávat palivo také elektrárně v Temelíně, kterou nyní „sytí" americký Westinghouse.

O rok později se bude rozhodovat o dodavateli pro dostavbu temelínské elektrárny a dosavadním favoritem je holding Rosatom ovládaný ruským státem.

Rusko by tak značně posílilo svůj vliv na českou jadernou energetiku. Ta má přitom být řešením závislosti na ruské ropě a plynu.

„Pokud by u nás Tvel závod na palivové články opravdu postavil, rozhodně to neznamená, že bychom pak automaticky brali palivo v budoucnu už vždycky jen od něj - pořád si budeme vybírat z nabídek i dalších výrobců, jako je Westinghouse či Areva," řekl manažer ČEZ Vladimír Hlavinka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy