Rusové chtějí v Česku stavět továrnu na jaderné palivo

Ekonomika Ekonomika
13. 10. 2009 9:46
Výstavbu továrny plánuje současný dodavatel paliva pro Dukovany.
Tvel už nyní dodává palivo pro Dukovany, od příštího roku i pro Temelín
Tvel už nyní dodává palivo pro Dukovany, od příštího roku i pro Temelín | Foto: Tomáš Adamec

Praha - V Česku by měla vyrůst nová továrna na jaderné palivo. Postavit ji plánuje ruská společnost Tvel, která nyní dodává palivové články pro jadernou elektrárnu v Dukovanech. Informovaly o tom úterní Hospodářské noviny.

Tvel, v němž má podíl i ruský stát, bude navíc od příštího roku dodávat palivo také elektrárně v Temelíně, kterou nyní „sytí" americký Westinghouse.

O rok později se bude rozhodovat o dodavateli pro dostavbu temelínské elektrárny a dosavadním favoritem je holding Rosatom ovládaný ruským státem.

Rusko by tak značně posílilo svůj vliv na českou jadernou energetiku. Ta má přitom být řešením závislosti na ruské ropě a plynu.

„Pokud by u nás Tvel závod na palivové články opravdu postavil, rozhodně to neznamená, že bychom pak automaticky brali palivo v budoucnu už vždycky jen od něj - pořád si budeme vybírat z nabídek i dalších výrobců, jako je Westinghouse či Areva," řekl manažer ČEZ Vladimír Hlavinka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy