Reklamní trh 2010: Poklesl zájem o inzerci v televizích

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 2. 2011 15:27
Tištěná média si vloni mírně polepšila, stejně tak i rádia a kina
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - I vloni klesal objem peněz, které firmy vkládaly do reklamy. Celkový objem tržeb z reklamy u všech typů médií kromě internetu se totiž loni podle společnosti Kantar Media v Česku snížil meziročně o 2,5 procenta na 52,592 miliardy korun.

Nejvýraznější pokles postihl televizní reklamu, naopak více peněz směřovalo do reklamy v denících a časopisech, rozhlasových stanicích, kinech a také do venkovní reklamy.

Zhruba dvouprocentní pokles tuzemský reklamní trh vykázal i v roce 2009, v předchozích letech naopak reklamní tržby rostly. Údaje podle ceníkových cen neberou v úvahu množstevní ani jiné slevy a barterové smlouvy.

Přes pokles stále hlavní televizní stanice utrží polovinu z celkového objemu peněz vložených do reklamy.

Nejvíce přibylo reklam v kinech

V kategorii tištěných deníků a časopisů se loni reklamní tržby zvýšily meziročně o 2,2 procenta na 18,392 miliardy korun, o rok dřív to bylo 17,991 miliardy Kč. Třetí pozice z hlediska objemu reklamních tržeb v roce 2010 připadla venkovní reklamě, která mírně vzrostla na 3,17 miliardy korun z 3,1 miliardy Kč o rok dřív.

Reklamní tržby tuzemských rádií se loni zvýšily o 12 procent na 2,987 miliardy korun.

Prudký nárůst tržeb loni Kantar Media zaregistrovala u reklamy vysílané v tuzemských kinosálech, a to o 54 procent na 185,2 milionu korun ze 119,9 milionu Kč v roce 2009.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy