Průmysl v EU už našel svoje dno, po 7 měsících roste

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 7. 2009 11:38
V eurozóně průmyslová produkce meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta a v EU o 0,1 procenta
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek.
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brusel - Průmysl v eurozóně a v Evropské unii se konečně odrazil ode dna. Průmyslová výroba v květnu v porovnání s předchozím měsícem poprvé po sedmi měsících propadů vzrostla. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

V eurozóně průmyslová produkce meziměsíčně vzrostla o 0,5 procenta a v celé EU o 0,1 procenta.

V meziročním srovnání se průmysl nadále propadá. V květnu pokles činil 17 procent v eurozóně a 15,9 procenta v EU. Ovšem i tyto statistiky jsou mírnější než v předchozích měsících. Výroba se tehdy propadala i o více než pětinu.

Průmyslová produkce vzrostla v meziměsíčním srovnání v celkem osmi členských státech, klesla v 11 a v jednom stagnovala. Ve zbytku nejsou data známá.

V Česku podle statistik Českého statistického úřad průmysl v květnu ve srovnání s dubnem propadl o 22,1 procenta, což je jeden z největších poklesů v EU. Nejvíce se propadala výroba v Lotyšsku, a to o čtyři procenta.

Pro Česko ovšem může být pozitivní zprávou, že v sousedním Německu průmysl oživuje druhým nejrychlejším tempem v Unii.

I když německou ekonomiku v letošním roce pravděpodobně čeká rekordní propad hrubého domácího produktu, příští rok by se opět mohla vrátit k růstu. Uvedl to v úterý šéf německého Centra pro evropský hospodářský výzkum (ZEW) Wolfgang Franz. Německo je klíčovou zemí pro české exportéry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy