Protikorupční fond posílá policii na ministra Drábka

Tomáš Fránek
27. 2. 2012 22:06
Důvodem je výběr nového systému na výplatu sociálních dávek
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výběr nového systému na výplatu sociálních dávek, který od začátku ledna nefunguje tak, jak by měl, bude prověřovat policie.

Nadační fond proti korupci totiž kvůli tomu, že firmy dodávající nový systém nebyly vybrány ve výběrovém řízení, podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele.

Důvodem je podezření ze spáchání trestného činu - konkrétně porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších.

Výběr firem už také šetří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A kvůli problémům se zabezpečením osobních údajů prověřuje nový systém také Úřad na ochranu osobních údajů.

Zbytečná investice

Podle protikorupčního fondu se na ministerstvu práce a sociálních věcí nehospodárně, netransparentně a s podezřením na korupci vytvářejí nové informační systémy, přestože by bylo ekonomičtější upravit systémy stávající, které jsou plně funkční.

Zbytečně a s vynaložením vysokých nákladů se prý mění dobře fungující aplikační software, a tím se zcela znehodnocuje investice státu do vývoje v období předchozích osmnácti let.

"Je velmi podezřelé, že se na dodavatele těchto systémů nevypsalo veřejné výběrové řízení, a nakonec se vybraly společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi Šiškovi," říká předseda správní rady fondu Karel Janeček.

Ministerstvo zadalo zakázku na základě smlouvy, kterou před čtyřmi lety podepsalo ministerstvo vnitra s firmou Fujitsu. Jenže ta je uzavřena na dodávku licencí k programů od Microsoftu a souvisejících služeb, ne na vývoj nových programů.

Nový software dodaly firmy, které nepatří mezi ty uvedené v rámcové smlouvě. S jinými subdodavateli by přitom muselo souhlasit ministerstvo vnitra. "Není nám známo, že by v textu prováděcí smlouvy nebo v jejích dodatcích byli definováni subdodavatelé," uvedl mluvčí resortu Pavel Novák.

Nevíme, to dodavatel

Ministr Drábek přitom ještě v lednu tvrdil, že firmy byly vybrány na základě standardního výběrového řízení.

Pak ale ministerstvo uvedlo, že se o výběr firem nestaralo, vše je věcí společnosti Fujitsu. "Způsob, jakým byli vybráni subdodavatelé našeho dodavatele, je jeho interní záležitostí a my nejsme oprávněni tyto jejich interní záležitosti komentovat," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Ministerstvo sice část smluv na dodávku systému zveřejnilo, údaje ale nejsou kompletní. Předminulý týden zástupci ministerstva uvedli, že požádali Fujitsu o souhlas se zveřejněním všech informací o výběru firem včetně údajů o majetkovém propojení, to se ale zatím nestalo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy