Prodejci aut tvrdí, že se zlevňováním už je konec

Ekonomika Ekonomika
15. 8. 2009 23:58
Lákání zákazníků na nížší ceny končí, některé modely už zdražily.
Ceny nových vozů už nemají kam klesat, tvrdí prodejci.
Ceny nových vozů už nemají kam klesat, tvrdí prodejci. | Foto: www.net.hr

Brno - Hospodářská krize a klesající poptávka už není těm, kdo čekají na další zlevnění aut, nic platná. Prodejci už ceny níž nestlačí, snad jen s výjimkou časově omezených akcí, které mají za úkol vyklidit sklady. Informovala o tom ČTK s odvoláním na zástupce jednotlivých značek.

Cena některých modelů by dokonce mohla začít v druhém pololetí mírně růst. Pokud však nedojde k výrazným změnám v kurzu koruny, ceny by se do konce roku nijak zásadně měnit neměly.

„Lze předpokládat, že ve srovnání s prvním pololetím nebude docházet k větším cenovým výkyvům. Pouze s výjimkou časově omezených kampaní. V některých případech se dá očekávat i mírný růst cen daný snahou automobilek minimalizovat ztráty," řekla ČTK mluvčí Nissanu Martina Jirásková.

Prodejci tvrdí, že ceny automobilů jsou v současné době tak nízko, že další posun směrem dolů je téměř nemyslitelný.

„Nezvažujeme však ani radikální posun nahoru. Pokud nenastanou nějaké mimořádné okolnosti jako například výrazná změna kurzu koruny vůči euru, očekáváme, že se nám podaří tuto cenovou hladinu udržet i ve druhém pololetí letošního roku," konstatovala mluvčí značky Peugeot Radka Matthey.

Podobně mluví i zástupci Volkswagenu, Audi a Seat se chystají reagovat až na konkrétní změny na trhu. Na mírný pohyb cen směrem vzhůru ale není nutné čekat. Některé modely už jsou v současnosti dražší než na začátku letošního roku. Podle ČTK jde například o Ford Fusion, který zdražil o 13 tisíc. Tuto částku však výrobce vynahrazuje delší zárukou.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy